| vasileion1996 a întrebat:

am nevoie de 1 sfat.
Aseara beat i-am zis unei tipe pe facebook care o cunosc ca imi place foarte mult de ea si ca st indragostit de ea.
Si nu stiu ce sa fac pentru ca din vorble ei si-a dat seama ca st cam beat, si nu stiu ce sa fac sa indrept situatia.Ma puteti ajuta?, va rog frumos

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Din start ai gresit, ai speriat o cu propunerea directă, daca vrea sa fiti impreunălaughing păi stai puțin o cunosti bine? Trebuia sa o intrebi altfel, si anume daca vrea sa vă cunoaste ti mai bine, nu direct sa fiti impreună, fata si a dat seama ca doar sex vrei de la ea, si normal a zis nu, trebuia sa o inviti la un suc, la un mall(mol) un film, o inghețată, o plimbare, dar tu din start ai pornit cu viteza a cincea, vrei sa fim impreună, aia sigur in mintea ei te a considerat un obsedat de sex, acum cum o sa repari greseala? Daca m ai vorbesti cu ea, cere i scuze, spune i ca ai băut peste măsură, asta este, dai vina pe tine ca ai facut gafa, invită o la un suc, o cafea, un film, etc, vezi tu, dar sa ai naiba bani la tine, sa nu te faci de tot rahatul, daca fata vrea cine stie ce prăjitură, tu sa nu m ai ai in buzunare decit 5 lei, si prăjitura sa te coste 9 lei, am dat un exemplu, si după ce o inviti undeva, o faci sa se simtă bine, adica esti atent ce vorbesti, sa nu scoti vreo "perlă" pe gură, o conduci acasă, îi aduci un buchet proaspăt de flori, si c am asta e. De unde esti? Dar ea? Ce virste ave ti voi? Mersi, baftă.

| vasileion1996 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Stai sa intelegi o chestie:nu m-am dus la ea direct si i-am zis ca vreau sa fiu cu ea, am luat-o mai pe ocolite si dupa am intrebat-o, dar asta s-a intamplat pe drum, m-am intalnit cu ea cand se ducea acasa iar eu ma plimbam cu bicla si am intrat in vorba cu ea si i-am spus de faza de aseara ca am fostr serios si sincer dar ma enerva faptul ca mergea mereu tot inainte si cam evita subiectu. Dupa am intrebat-o iar si a zis ca nu imi acorda nici o sansa ca e mult prea ocupata cu scoala si..NU,si nu stiu cum sa fac sa indrept greseala.EA are 16 ani si e de pe aceeasi strada cu mine si nu prea am vorbit pana acum vreo saptamana

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru vasileion1996):

Păi si de ce nu intelegi, ea e ocupată cu scoala nene, nu vrea sa si faca iubit, este si micuță ca virstă 16 ani, ei ăîi sta mintea la scoală bravo ei, nu ca tine tie i ti stă capul doar la zda ei.

| vasileion1996 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ma gandesc ca nu asta ar fi fost motivu, ci doar o scuza sau oi fi eu asa urat?

| corbulalbrosu a răspuns:

Se zice ca "copii mici si oamenii beti, intotdeauna spun adevarul". Depinde cat de bine te cunoaste si in functie de asta poti spera sa nu o fi suparat declaratia ta de dragoste.De asemenea ea ar putea judeca/intelege ca ti-ai facut intentionat "curaj" sa-i poti face respectiva declaratie de dragoste. Ar fi indicat sa astepti sa vezi in ce mod va reactiona.Tu ai putea invoca la o adica, motivul ca nu iti mai aduci prea bine aminte ceea ce s-a intamplat de fapt.

| vasileion1996 explică (pentru corbulalbrosu):

NU inteleg la ce te referi in ultima fraza te rog sa dezvolti si sa imi dai si mie cateva exemple si sfaturi laughing) te rog frumos

| corbulalbrosu a răspuns (pentru vasileion1996):

Am vrut sa-ti sugerez un raspuns plauzibil, dar care sa te puna la adapost in cazul in care te-ar intreba daca iti mentii/sunt adevarate cele spuse ei despre dragostea ta fata de ea.Asta in cazul in care s-ar arata suparata pe afirmatiile/faza respectiva.In cazul in care se arata incantata/multumita ai putea continua sa-i faci in continuare declaratii de dragoste in nota deja binecunoscuta insa in stare treaza. Eu in locul tau nu as face nicio referire la seara respectiva si as astepta reactia din partea ei, iar in cazul in care nu va reactiona as lasa-o moarta, deoarece in aceasta situatie se poate trage concluzia ca nu este interesata de dragostea ta.

| SkyPilot a răspuns:

Ar fi bine sa ii ceri scuze pentru "incident" si sa ii spui ca speri ca nu ai deposit masura. Declaratiile directe nu prea merg bine din pacate, este foarte posibil sa o pierzi. Ai putea sa incerci sa o inviti undeva "ca sa te revansezi", ii oferi un buchet de trandafiri rosii si vezi ce se intampla mai departe.

| vasileion1996 explică (pentru SkyPilot):

Tocmai acum 1 ora am vorbit cu ea si am primit 1 frumos NU crying(((
Ma intreb de ce m-a refuzat

| SkyPilot a răspuns (pentru vasileion1996):

"Nu" la ce? La invitatie?

| vasileion1996 explică (pentru SkyPilot):

Nici macar nu stiu daca am procedat corect, pentru ca nu prea am vorbit cu prea multe fete crying(
Mi-a spus NU cand am intrebat-o daca vrea sa fim impreuna

| SkyPilot a răspuns (pentru vasileion1996):

Exact asta nu trebuia sa ii spui. Asta ti-am si spus mai sus. Fetele se iau prin invaluire, nu direct, plus ca tu aveai de sters o impresie proasta.