| FodorAlex a întrebat:

Am o prietena de aproape un an de zile, ne cunoastem de mai demult dar asa intr-o relatie suntem de aproape un an impreuna. Prietena mea are 21 de ani iar eu am 23. Problema e ca facem destul de rar sex (cam odata la 2 saptamani sau o saptamana) si atunci cand o facem simt ca si cum ea ar face-o numai pentru mine si nu si pentru ea, cand o intreb deseori imi spune ca nu are chef. Ieri am intrebat-o daca pot sa-mi gasesc alta pentru sex si cu ea sa stau doar pentru distractii? La care ea s-a suparat si imi spunea ca sunt altii care rezista cu mult mai mult si ca ar trebui sa o inteleg si asa mai departe. I-am propus sa o facem acum 2 zile si mi-a spus ca se apropie perioada in care trebuie sa-i vina menstruatia si se simte aiurea, poate sa aiba asa stari inainte cu 4-5 zile de a-i venii menstruatia? Va rog sa-mi spuneti daca am procedat corect sau daca nu ce ar trebui sa o fac pentru ca o iubesc si nu vreau sa o pierd sad. Mentionez ca imi mai spunea si ca ii este frica sa nu ramana insarcinata de multe ori, desi o faceam tot timpul protejat spunea ca si cu prezervativ e riscant. Va rog sa ma ajutati. Multumesc!

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,este normal ca inainte sa-i vina menstruatia sa aiba stari de nervozitate, de nerabdare, de iritatie, este sindromul premenstrual, poti citi despre el aici:

https://www.medicover.ro/articole-medicale/lifestyle/sindromul-premenstrual

Probabil iubita ta are o teama exagerata de sarcina si din cauza asta nu doreste... Posibil sa fi facut chiar o fixatie pe tema asta!
Si tu ar trebui sa o intelegi,a fost o gafa propunerea ta sa iti cauti o partenera de sex,ai jignit-o.
Trebuie sa intelegi ca la mijloc e increderea care exista intre voi,sentimentele pe care le aveti unul pentru celalalt si modul in care ea se simte in siguranta sau nu alaturi de tine.
Nu-i mai propune un timp suficient de indelungat(acum,cat rezisti si tu) sa faceti dragoste si cauta sa o faci sa fie fericita langa tine,sa o vezi ca se bucura de fiecare clipa petrecuta impreuna,mergeti la tine sau la ea, unde sunteti singuri si abtine-te, astfel incat sa ajunga sa se intrebe ce e cu tine sau chiar sa incerce ea sa te seduca.
In afara de asta, puteti fi foarte veseli si fericiti intr-o seara si totul sa se petreaca pe neasteptate si cu consimtamantul ambelor parti...
:)
Ai rabdare si nu fa greseli, intelege-o si totul va fi bine!

| mona a răspuns:

Poate nu se simte bine cu tine si nu vrea sa iti spuna, de ce crezi ca tot evita sa faca sex? sau are pe altul

| Miauti a răspuns:

Imi cer scuze dar ma enerveaza abordarea ta, asa ca esti prost. Spun asta pentru tu stai cu ea doar pentru SEX si placerile tale. Daca vrei sex cautati o prietena pentru sex.

Si sa-ti spun un secret asta valabil numai pentru barbatii. " barbatul este facut si traieste numai pentru a satisface femeia. Si sa o faca fericita pana la moarte"

| BiuL a răspuns:

Cand am citit inceputul intrebarii m-am gandit sa iti spun ca e cazul sa comunicati deschi. Intr-o zi cand sunteti relaxati si calmi si doar voi doi ii spui frumos si clar ca tu vrei sa aveti relatii intime mai des ca tu asa simti si ca nu crezi ca asa ceva e gresit intr doi oameni majori care se afla intr-o relatie de iubire. Daca zice 0k, treci la treaba, daca nu vrea intreaba-o de ce? In momentele acelea simte disconfort? E posibil sa fie o problema de seriozitate si nu e de joaca, trebuie consult medical. Sau poate e o persoana foarte religioasa si se simte naspa sa faca asta sau oate procedezi tu gresit si nu o satisfaci si trebuie sa schimbi ceva. Trebuie sa afli care e cauza, si asta se poate doar prin discutii. Pune intrebari, nu o lasa sa schimbe subiectul, fi ferm, clar dar de treaba, nu o acuza, nu fa reprosuri.
Totusi dupa ce ti-am citit intrebarea pana la final mi=am dat seama ca nu-ti meriti prietena. Esti un nesimtit. Daca ea ar veni la tine si ar spune "iubire tu nu ma satisfaci, esti de acord sa-mi gasesc alt mascul pentru nevoile fizice si tu sa fii doar pentru distractii?" cum te-ai simti? Te-ai simti mega umilit si jignit! E penibil ce i-ai spus, dovada ca nu o iubesti si ca sexul des e mai important decat relatia voastra gen mai bine te culci cu o necunoscuta decat sa faci altceva cu ea de exemplu sa mergeti la o plimbare. Trist. Daca nu te-a parasit dupa chestia aia ori nu are respect de sine ori te iubeste mult prea mult ori ii e teama ca nu va mai gasi pe cineva.

| neutrino a răspuns:

In primul rand ca nu este normal sa faci sex atunci cand tu realizezi ca patenera nu-si doreste acest lucru, si ca accepta numai sa-ti faci tu placerile. In al doilea rand tu trebuie sa-ti raspunzi singur, de ce nu are ea placerea sa faca sex cu tine. Motivatia fricii nu sta in picioare.

| Oana92 a răspuns:

Ar fi trebuit sa discutati problema asta si motivele pentru care ea nu vrea sa faca sex prea des. Teama ei de a nu ramane insarcinata poate sa fie un motiv suficient de puternic pentru ea!
Faptul ca tu ai vrut o alta femeie pentru sex e...nu am cuvinte, cred ca nesimtire a prea putin spus! Faptul ca nu te-a trimis la plimbare in urmatoarele 30 de secunde inseamna ca e o lady si ca ea chiar tine la tine!
Daca nu vrei sa o pierzi fa ceva ca ea sa te ierte cu adevarat! Si arata-i ca o intelegi si incercati sa vorbiti despre problemele voastre. Comunicarea e cheia mereu! Bafta!

| Alcyon a răspuns:

Eu cred ca nu-i face placere sa se culce cu tine. De ce? Asta numai voi o stiti. Poate ca n-are parte de preludiu suficient sau termini prea repede, inainte ca ea sa apuce sa se excite. Femeile ajung mai greu la orgasm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietena ta e frigida sau nu iti faci tu treaba cum trebuie!

Argumentele ei oricum nu stau in picioare.

| unknøwn a răspuns:

Nu ştii să i-o dai.

Răspuns utilizator avertizat
| nicole00 a răspuns:

Ii este frica probabil, sau poate ca nu o satisfaci si sexul cu tine nu este o placere pentru ea. Iti spun din proprie experienta happy