| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de maricica si voi scrie cam mult, sper sa aveti rabdarea necesara pentru a citii.
Plac un baiat de un an de zile. Cand l-am vazut pe strada mi s-a taiat respiratia. Am adunat informatii de pe la X de pe la Y si am aflat cum il chema. Odata chiar m-am intalnit cu el cand ma plimbam cu un cunoscut comun(si de al meu si de al lui).
Din cate am inteles de la un prieten foarte bun (care nu stie ca il plac pe amicul lui) ca baiatul pe care il plac ma stie din vedere si cand se mai aduce vorba de mine cam are idee cine sunt(deci are o vaga idee de existenta mea).
Vreau ca de Sfantul Valentin sa-i fac ciocolata in forma de inimioara si sa i-o dau in cazul in care il vad pe strada(scoliile noastre sunt foarte apropiate). Dar imi e frica de reactia prieteniilor mei, mai ales de reactia amicului lui, sa nu creada ca m-am imprietenit cu el doar pentru a-mi atinge scopul. Nu ar fi adevarat sub nici-o forma, dar nici nu as avea cum sa-i explic ca nu e adevarat, nu cred ca m-ar crede. Si mi-ar fi frica sa-i arat baiatului pe care-l plac sentimentele mele fata de el, mi-ar fi frica de un refuz, sau ca mi-ar rade in fata(chit ca nu cred ca ar face asta), sau ca ar fi confuz si s-ar retrage pentru ca nu stie ce se intampla, dar cel mai frica imi e sa nu-mi pierd unul dintre cei mai buni prieteni.
Am auzit ca are prietena de la un amic si daca ar fi adevarat, iar eu i-as da ciocolata m-as simti de 3 ori mai prost pentru ca i-as da-o:
1. Pentru ca m-as baga intr-o relatie (ceea ce urasc sa fac)
2. Pentru ca as sti ca are deja o fata la care tine.
3. Pentru ca m-ar refuza,
Am o prietena buna care e cu el in liceu, si e cam sarita de pe fix, asa ca ar tine-o sa-l intrebe daca are prietena chiar daca nu il cunoastelaughing
In functie de raspunsul lui vreau sa-i ofer ciocolata.
Daca nu are prietena ma gandesc sa i-o ofer, intr-o plasuta de cadou cu un biletel in ea.
Ce credeti? E bine sa fac asta? Nu m-am mai confruntat cu o asemenea situatie...si nu m-am mai indragostit nebuneste de cineva pe care doar sa-l vad trecand, si sa-i duc dorul...
Daca nu vi se pare ceva bun la ce m-am gandit sa fac va rog ajutati-ma cu sfaturi, mi-e frica, sunt prea indragostita...
Dau Funda.
Multumesc anticipat >:d<

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu el pana atunci poate reusesti ceva.Vezi că dragostea oarbă duce la disperare!

8 răspunsuri:
| BrokenArrow a răspuns:

Incearcă să te pui in locul lui pentru 1 minut. Mergi pe stradă, calm, te gândeşti la testul la mate pe care o să-l dai săptămâna viitoare ( zic şi eu) când, dintr-o dată apare in faţa ta fata pe care ai văzut-o de câteva ori pe stradă. Dar uite, are ceva in mână! Şi vezi că iţi intinde o ciocolată in formă de inimioară! :-s Mdaa... awkwaaaaard.
Incearcă să intri in gaşca lui. Gândeşte-te cum ţi-ar plăcea ţie să fii abordată şi incepe de acolo thinking

| ChemoshRDB a răspuns (pentru BrokenArrow):

Bun...merci, asta e cel mai util raspuns
Imi pare rau, dar am dat deja fundita. M-am cam grabit la decizie.
Si ai dreptate, ar fi fost ciudat.
Multumesc mult>:d<

| BrokenArrow a răspuns (pentru ChemoshRDB):

Motivul pentru care ţi-am răspuns la intrebare nu era pentru că voiam fundă oh go on
Imi dădeam şi eu cu părerea.
Cu plăcerewinking

| kx123 a răspuns:

Eu zic sa nu ii oferi nimic daca nu o sa fi cu el, pentru ca isi poate face o impresie gresita. Poate crede ca esti disperata. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu el pana atunci poate reusesti ceva. Bafta!

| ChemoshRDB a răspuns:

Multumesc tuturor pentru sfaturi, voi tine strans de ele.

| OannaAnna a răspuns:

Mai... avand in vedere ca esti fata nu prea se cuvine sa ii dai ciocolati, biletele etc. Adica nu stiu cum sa iti spun thinking dar prima lui reactie ar fi gen " II disperata saraca fata " in nici un caz " Vai ce draguut! ". Vreau sa zic ca mi s`o mai intamplat si mie sa vina unu (pe care il stiam asa prin prieteni comuni ) si sa imi dea flori sau ciocolata sau ursuleti! si mi-am zis " Doamne ce disperati mai exista! laughing"... Nu vreau sa te supar dar ar fi un gest exagerat :* Parerea mea ( in cele din urma laughing ) e sa incerci sa te apropii de el, sa te imprietenesti cu o fata din gasca lui dupa care sa faci cunostinta cu toti si poate te va remarca el smug. Dar eu zic sa nu iti faci sperante prea multe puppy dog eyes baietii din ziua de azi, majoritatea, cauta doar aventuri sau pitipoance imbracate in roz cu cur si tate laughing Anyway, good luck! :* PS. fundita, ceva?batting eyelashes

| StRuMP a răspuns:

Ti se pare normal sa te indragostesti de cineva care il cunosti de pe strada si nu prea stii multe despre el?:S mie nu

| ChemoshRDB a răspuns (pentru StRuMP):

Da, mi se pare normal, dar e doar chimie, una puternica. Inca nu stiu prea multe despre el, nu l-am cunoscut personal, dar il mai vedeam pe la Scoala Populara de Arta din cand in cand.