| Helsing18 a întrebat:

daca fac sex neprotejat si folosesc lubrifiant cu spermicid si nu ejaculez in ea sa existe vreun risc de sarcina dupa? Merci anticipat!

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nicio metoda de contraceptie nu este 100% sigura, si de asta s-au inventat gelurile cu spermicide si ovulele sau alte chesti din astea. Ca sa scada riscul de sarcina in timpul unui act PROTEJAT.
Deci, aceste mijloace se folosesc IMPREUNA cu prezervativul sau diafragma, nu singure.
Revin la ce am zis la inceput. Nicio metoda de contraceptie nu este 100% sigura, deci, decat sa risti sa ai un bebe pentru care nu esti pregatit, sau sa o duci pe prietena la avort (nu vrei sa stii ce gandesc eu despre prietenii de soiul asta...), atunci mai bine tii "animalul" in cusca. Si daca tot nu-l poti tine, atunci macar foloseste cele mai sigure metode de protectie. Dar gandeste-te bine ce faci daca se intampla ceva, ca sa nu-l omori pe ala care se trage din tine.

| neutrino a răspuns:

Explica te rog, tu vrei sa faci sex protejat sau vrei sa stropesti livada?

| andreei025 a răspuns (pentru neutrino):

Credeam ca numai eu nu inteleg ce e cu erbicidarea

| Emilian65 a răspuns:

Nu cred ca exista risc de sarcina, in conditiile descrise de tine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Se poate ramane

| Alcyon a răspuns:

Din ce-am auzit, spermicidele nu sunt prea sigure. Daca nu ejaculezi inauntru insa, sansele sa ramana insarcinata sunt destul de mici.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Cam 30% sanse sunt