| MrVlad10 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a la un liceu care a facut si clase de gimnaziu, iar ca profesor de matematica il am chiar pe tatal meu...nu e asa grozav precaum ar crede unii, mereu e cu ochii pe mine sad. In fine, nu asta e problema, e o fata la mine in clasa, o cheama Gabriela ( Gabi intre colegi ), care a venit din a 6 -a si e foarte desteapta, e foarte buna la limbile straine, iar eu la ce tine de real ( mate, chimie, fizica etc.), dar se price si ea la cele de real, dar nu ca mine si reciproc. Asadar, noi suntem singurii care mergem mai olimpiadele, deci petrecem ceva timp unul cu altul, mai ales ca ea sta in prima banca, eu in a 2-a, chair in spatele ei, la toate lucrarile sau testele ajutandu-ne unul pe altul. In orice caz, eu o cam placeam asa insubconstient de anul trecut, dar nu o recunosteam, nici acum nu o recunos, cu toate ca o plac din ce in ce mai mult... De la o vreme a inceput sa ma tachineze asa in timpul orelor, adica sa intoarce la mine imi face tampenia aia de gluma cu " ti-am pus mana pe nas " laughing, ce scriu pe caiet imi sterge cand nu sunt atent, tot felul de chestii d-astea, ceea ce ma face sa cred ca si ei i-ar fi inceput sa-i placa de mine, desi are de curand un iubit de a 10-a ( un pampalau, un retardat, parerea mea ) care tot ii face cadouri, bratari, ciocolata etc.
Profa de romana a inceput sa o vada tot tachinandu-ma si cred ca m-a observat si pe mine ce mecla de amorezat am cand mai discut cu ea in ora pe diferite teme legate de ora dumneaiei si, deci, i-a zis si mamei mele ( mama vorbeste mai mereu cu dumneaiei deoarece eu fac meditatii la dansa pentru evaluarea nationala ) ca inte-un fel ne-am placea unul pe celalalt si acum mama ma tot freaca la cap sa ii spun adevarul daca o plac sau nu pe Gabi, ma rog nu asta e problema... Nu stiu ce sa fac cu Gabi, adica daca sa ii spun ca si mie imi place de ea, mi-e frica sa nu ma refuze, pe motiv ca are deja iubit sau ceva de genu', mi-e frica sa nu se fi inselat profa de romana si ei de fapt sa nu ii placa de mine, mi-e frica sa nu ma tachineze ca ma place, ci asa din prietenie sau sa ma respinga din cauza ca unei fete tot de profesor de la clasa a 7-a ii place de mine, cel putin asa mi-a zis ea ( Gabi ).
Acum dupa ce v-am zis povestea, aveti ceva sfaturi? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| SorinTudor a răspuns:

Incepe prin a socializa cu ea mai mult si cand nu sunteti la scoala, de genu invit-o la un suc sau la o plimbare si cumpara-i o floare cand te duci la intalnire, surprinde-o. Si o sa iti dai seama dupa reactiile ei in timp daca te place. Poate pe tipu cu care este momentan nu il place si sta cu el din plictiseala (unele fete fac asta doar sa se dea mari in anturaje ca au prieten mai mare)...

| MrVlad10 explică (pentru SorinTudor):

Nu e asa usor...nu sta in loc, face naveta si nu cred ca o lasa mama sa sa se intoarca seara la 8-10 singura.

| Andersann a răspuns:

Momentan stai in banca ta.