| Villy09 a întrebat:

Salut.Vreau si eu parerea voastra despre relatiile din ziua de azi, despre cum facebook/cluburile/noptile pierdute pe drum afecteaza relatiile.Eu am o pererea foarte proasta,vad cum in principal facebook-ul imi afecteaza relatia,si nu doar mie,ci si multor prieteni de alor mei,niste comentarii,prea mult timp petrecut cu altii si tot felul de lucruri fara de care ar fi mult mai bine. Spuneti-va parerea despre aceste lucruri, sa vad cati mai gandesc ca mine.Multumesc!

12 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Nu acestea sunt de vina pentru tot ce se intampla, ci lipsa educatiei si valorilor morale!
De ce dai vina pe facebook? Oare el e de vina ca intre tine si iubitul tau nu exista suficienta incredere? Sau pentru ca el obisnuieste sa se bage in seama cu alte fete? Crede-ma, o relatie bazata pe incredere, respect si multa iubire rezista in timp in ciuda unor dificultati mult mai mari decat cele pe care le intampinati voi din cauza facebook-ului.
Daca toti copiii ar avea parte de o buna educatie din partea parintilor, nu si-ar mai pierde noptile prin cluburi.
Tinerii nu mai au valori morale. A ajuns sa fie normal sa faci sex cu oricine iti iese in cale, sa fumezi sau sa consumi droguri. Sa fii virgina e foarte demodat in zilele noastre.
Prin urmare, eu am o parere foarte proasta in ceea ce priveste educatia pe care le-o ofera parintii tinerilor din ziua de azi.

| RAY a răspuns (pentru DeeaMarry):

Si cine e imoral in asta fiecare ce vrea, faptul ca x face sex nu-i lipsa de educatie si doar o nevoie atat

| DeeaMarry a răspuns (pentru RAY):

Dar ca x face sex fara sa aiba habar de BTS sau metode de contracepie? Asta nu e lipsa de educatie?
Si nu face fiecare ce vrea. Foarte multe fete sunt influentate de partenerii lor atunci cand decid sa isi inceapa viata sexuala.
Daca tie ti se pare normal ca o fata de 14 ani sau chiar mai putini sa faca sex, atunci discutia asta in contradictoriu chiar nu are sens.
Stiu ca o sa te surprind, dar exista si aspecte mai importante in viata asta, in afara sexului. Din pacate, o sa realizezi asta mai tarziu, poate chiar prea tarziu. Nu neg faptul ca are un rol important, dar nici nu il consider 'nevoia nr 1 umana biologica', si asta pentru ca fara sex se poate trai, dar fara mancare sau apa nu. Nici fara dragoste nu ai putea trai, te asigur!

| RAY a răspuns (pentru DeeaMarry):

Eu fara banii nu as putea trai honey, eu n-am scris ceva de 14 ani tu inventezi, se poate si fara sex de acord, eu vb de persoane mature

| RAY a răspuns:

Daca se protejeaza eu nu vad nimic imoral in asta, de asta existam sa ne satisfacem nevoile noastre fizica si mentale, sexul este nevoia nr 1 umana biologica

| TeckTonik997 a răspuns:

Ar fi mai bine dar si mai rau. Multi nu au tupeu si isi incep relatiile pe facebook, e totusi un mod de comunicare ok in unele situatii dar provoaca si certuri si gelozii si alte lucruri nasoale, asta pe langa ca toate pitzi astea cred ca daca ai like-uri si poze in costum de baie esti mai interesanta...

| bbu2eugen a răspuns:

Facebook afecteaza pe oricine si se vede foarte bine asta. Sincer eu am 2 fb pentru ca in unul sunt in relatie cu prietenul meu pentru ca nu vreau sa se bage toti in relatia mea mai bine asa. Este o porcarie sa faci rau altuia si sa te bagi in relatia altuia doar ca sa i o strici. Mi s a intamplat asta doar ca prietenul meu a inteles ca persoana aia nu are ce cauta in relatia noastra si mi a dat mie atentie nu ei.

| Hace a răspuns:

Toate cele enumerate de tine mi-au afectat si mie relatia candva (facebook-ul inca o face cred laughing ). Insa rezolvarea pentru noptile pierdute prin cluburi si alte destinatii a fost iesirea impreuna. Ultima cearta a fost mult prea aprinsa pe fondul ca nu ii acord timp din putinul meu timp liber si ca intotdeauna sunt plecata cu prietenele. Asa ca am decis de comun acord sa ne unim grupurile de prieteni si sa iesim toti. In felul asta ne-am consolidat relatia si ne-am marit si grupul de prieteni. Cat despre facebook, pot spune ca am cunoscut foarte multe persoane care au pus capat relatiei din cauza lui. Numai bine happy

| Ella192 a răspuns:

Eu acum trec printr-o perioada de disperare din cauza facebook-ului si a altor retele de socializare. Avind o relatie la distanta sunt la un impas de despartire din cauza lor. Am ajuns sa sufar si sa ma imbolnavesc din cauza asta (sunt foarte sensibila).
Pe de alta parte internetul e bun, pentru ca iti dai seama ce fel de persoana e cel de linga tine, dar pacat ca unul din motivele principale ale despartirii in secolul XXI este facebook-ul.
Imi pare rau ca nu exista moralitate si educatie in ziua de astazi, rar gasesti asa ceva.

| anutza00dragutza a răspuns:

Deea sunt de acord cu tine! Unde este educatia,bunul simt,moralitatea? Ma gandesc cum ar fi daca am trai din nou in trecut? Cand baiatul invita o fata in parc dandu.i o floare,nu zicandu-i pe facebook,adaugand ":*"Cand o saruta pe ascuns, ca sa nu ii vada ceilalti, nu ca acum, ii vezi oriunde, la orice colt de pe la 13 ani pupandu-se....s.a.md.

| DeeaMarry a răspuns (pentru anutza00dragutza):

Asta nu e nimic. In primul rand, fetele nici nu mai asteapta ca baietiil sa le cucereasca. In al doilea rand, sunt dispuse chiar sa se culce cu ei in speranta ca o sa le accepte ca iubite! Mi se pare de-a dreptul incredibil!
Uite si la tipul de mai sus, RAY23TM. El e dovada vie a faptului ca foarte multi tineri nu detin notiuni referitoare la valorile morale. Cum sa ii explici ce e bine si ce nu?!

| RAY a răspuns (pentru DeeaMarry):

Tu te-ai indragostit rau de mine de vb de mine vad, lasa vrajeala asta sincer un baiat sta pentru sex iar fata pentru banii ca tu inventezi vrajeli e altceva ce iubire cei aia povesti de adormit copii honey, nb