| mafiaa a întrebat:

Salutare. Am ghicit parola de facebook a prietenei mele, a primit un mesaj de la un tip care se daduse la ea in trecut si a vorbit cu el(asta mi-a spus). A doua zi ea a intrat pe el, la un momentdat el nu ii mai raspundea si l-a intrebat ca de ce nu vorbeste cu ea, apoi el a intrebat-o ca de ce nu vorbeste cu mine, ca daca am treaba si ea a raspuns "ma trimiti cumva la plimbare?". Urat raspuns din partea ei, parerea mea. In fine, trecem mai departe, la o ora dupa conversatie a sters conversatia cu el (dubios), in acel moment i-am cerut parola sa vad daca mi-o da, a refuzat si apoi am intrebat-o daca a mai vorbit cu ala(special sa vad cat de sincera e cu mine), logic ca nu a recunoscut pana sa-i spun ca aveam parola ei. I-am dat papucii direct, nu am mai asteptat nicio explicatie. Nu m-a deranjat ca a vorbit cu el si cum a vorbit cu el pe cat m-a deranjat minciuna. De la 23:30 pana la 02:00 m-a sunat in continuu si mi-a dat in jur de 30 de mesaje in care imi spunea ca ii pare rau, ca ma iubeste si nu poate trai fara mine, ca a avut o slabiciune, ca regreta, ca nu si-a dat seama ce face si ca simte nevoia sa mai vorbeasca si cu altcineva, macar ocazional. De dimineata de la 6 a inceput iar cu mesaje si inregistrari audio in care ma ruga sa o primesc la mine sa vorbim face to face si sa ma vada pentru ultima data. A venit la mine, am vorbit, a inceput sa planga si m-a luat in brate. Pana la urma am iertat-o. P.S. Are 17 ani si a spus ca inca e mica, ca inca invata, ca inca nu a trecut prin atatea in viata prin cate am trecut eu, ca se va schimba(suntem impreuna de 8 luni). Am facut bine ca am iertat-o? P.S. Nu e prima data cand ma minte, dar acum a fost cel mai grav. Din cauza minciunilor ei nu mai am incredere in ea si sunt foarte gelos.

Răspuns Câştigător
| Lawliet14 a răspuns:

Tu nu esti doar gelos, ci si "controlor" din toate punctele de vedere. Ai facut bine ca ai iertat-o, pentru ca este un copil si tine la tine. Si in timp va ajunge sa depinda de tine, pentru ca manipulezi. Las-o mai libera daca vrei sa va fie bine, uita-te in ochii ei si spune-i ca nu doresti niciodata sa fi inselat cat timp esti in relatie cu ea. Si mai las-o sa se destreseze, sper ca nu o sufoci si nu sta cu tine ca sa "invete"!

| mafiaa explică (pentru Lawliet14):

Nu i-am interzis niciodata nimic si chiar nu o stresez, dimpotriva, ea ma streseaza pe mine. I-am explicat tot ce era de explicat cu intamplarea asta. Imi tot spune ca ii e jena cu ce a facut. Dar daca eu nu aflam, oare ii mai era jena cu ce a facut? Logic ca NU! Sunt aproape convins ca o sa raman cu "buza umflata" rau de tot in timp, dar asta e, risc si acum.

9 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

O relatie se bazeaza pe sinceritate iar la voi vad ce lipseste cu desavirsire. Nu cred ca ai procedat bine iertand-o. Acum o sa creada ca o ierti pentru orice tampenie facuta si o sa isi i-a lumea in cap. Cel mai bine ii spuni sa faceti o pauza si vezi ce o sa fie.

Ps. Stiu ca nu ai intrebat asta, dar dupa ce conversatie a avut cu tipul acela, e clar ca cel putin de la ea nu vine iubire.

| Morenna10 a răspuns:

Daca doar vorbeste cu ala sa zicem ca s-ar putea sa ii treaca, dar sinceritatea e foarte importanta

| corbulalbrosu a răspuns:

Gelozia ta, nesinceritatea ei, sunt ingredientele care fac imposibila o relatie intre doua persoane care nu pot accepta compromisul. Continuind tot asa aceasta relatie nu are nicio sansa de a se materializa.

| neutrino a răspuns:

Iertata sau nu, tot acolo o sa ajungeti. Pana atunci cauta-ti alta fata, dar la care sa nu-i mai furi parola. Nu uita ca orice fel de corespondenta este strict personala.

| SkyPilot a răspuns:

Greu de spus daca ai facut bine sau nu. Oamenii nu se prea schimba. De acum incolo stai cu ochii pe ea. Nu mai poate refuza sa iti dea parola happy
Parerea mea ar fi sa faci in asa fel incat sa te poti detasa de ea in oricee moment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta imi suna a "n-am incredere deloc in tine, dar totusi te iert, ca nu stiu ce-i cu mine"
Tu ce ursuleti impaiati credeai ca o sa gasesti acolo, daca ai intrat in contul ei? Sa stii ca multe fete, au asa mici placeri nevinovate in conturile alea virtuale.Sometimes, mai sarim gardul si ne scriem lasati condusi de hormoni, sau ne defectam intentionat fidelitatea, ca sa vedem cat de mult ne dorim pana la urma sa urmam o cale in cuplu.
Si, da, e mica e curioasa, iar cusca nu cred ca-i o optiune prea buna in caz ca esti un baiat sigur pe tine.
Daca ai facut bine?! Nu, nici macar nu trebuia s-o tarasti pana aici.Inconstient, cred ca tu ai adus-o in starea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai timpul poate spune daca ai procedat corect sau nu. Dar daca spui ca te minte frecvent, nu prea vad cum s-ar putea termina bine. Vezi ca femeile au capacitatea sa planga la comanda, nu te increde in lacrimi sau cuvinte niciodata cand vine vorba de o femeie, lasa doar faptele sa vorbeasca. Asta te va scuti de multe nopti nedormite.

| GgAnett a răspuns:

Sa ai parola iubitei tale e cea mai mare prostie si ti-oo spun din experienta. Si noi, eu si iubitul meu, ne aveam parolele, si daca o data se ieste scandal dintr-o conversatie, se va ivi si din altele, stiu ca te bate gandul oare ce face pe facebook cu ine vorbeste, de ce vorbeste. Nu iti face griji, nu ai de ce sa fii gelos, atata timp cat e cu tine are motiv sa fie. Daca a vorbit cu persoana respectiva nu inseamna ca te inseala sau are de gand, iar daca te-a mintit legat de asta poate tocmai de aia ca sa nu degenereze un conflict pe care ea poate il considera nesinsemnat. Asculta la mine, schimbati-va parolele, vorbiti cu cine doriti voi sa vorbiti, la urma urmei, aveti nevoie de intimitatea aia pe facebook amandoi. Plus, daca se intampla inevitabilul sa isi doreasca sa fie cu alta persoana. sau sa iti doresti tu, asta se va intampla indiferent de faptul ca va controlati reciproc facebookul sau nu. Crede-ma.