| danni21 a întrebat:

Salutare din nou dragi prieteni! Vroiam sa va intreb asa pe scurt. am facut sex cu prietena chiar acum o ora si tare am asa o mancarime o nelamurire dinasta de imi sta asa pe suflet nu stiu cum sa va eplic. in fine, e faza ca dupa ce am terminat de facut sex, prezervativul a ramas in vagin, dar nu cu totul, gen a ramas sa zic 3 sferturi inauntru si 1 sfert afara, adica a putut sa il scoata fara probleme, dar nu stiu, exista vreo posibilitate sa o fi lasat insarcinata sau ceva? Adica am purtat si cu ea discutia asta si mi a spus ca nu. ca ea a apucat de prezervativ si ca nu s-ar fi scurs din el. si ce-i drept am verificat impreuna prezervativul si era inca acolo sperma. dar nu stiu cat de mult ma pot baza pe chestia asta, cine stie, poate sa se fi scurs putin poate ca nu chiar nu imi pot da seama, dar ideea este ca am discutat cu ea sa ia anticonceptionale si nu vrea deloc. Nu vrea ptr ca zice ca ii distruge ficatul ca ii face fel si fel de chestii ( lucruri medicinale )... In fine, ati prins ideea cu totii care au avut rabdare sa citeasca, sper sa imi vina niste raspunsuri indetaliate si incurajatoare cat de cat... Va multumesc tuturor! Multumesc TPU!

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand se pune intrebarea daca prietena ta este in acest moment sau in urmatoarele zile 3-4 zile in perioada preovulatorie deoarece doar in acest caz ar fi cazul sa-ti apara niste semne de intrebare. Trebuie sa intelegi ca o femeie nu poate ramane insarcinata decat in zilele de fertilitate maxima. Din acel prezervativ care a alunecat de pe penis (fiind prea larg) in mod normal nu se putea scurge sperma si nici sa se scurga/prelinga inapoi in vagin printre peretele vaginului si prezervativul lipit efectiv de acesta. In concluzie se poate spune ca probabilitatea de a se produce o sarcina este extrem de mica sau aproape imposibila. In cazul in care intretineti raporturi sexuale frecvente, prietena ta ar putea incerca sa foloseasca cel mai modern mijloc de protectie existent pe piata romaneasca asa numitul inel vaginal pe baza de hormoni Inelul NuvaRing care poate fi achizitionat din orice farmacie la pretul de 48 lei. Este un produs care nu are absolut nici un fel de efecte secundare asupra organismului si asigura o protectie de peste 99, 7%. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca prezervativul a avut multa sperma si nu ati descoprit sperma la ea in vagin, sansele de a ramane gravida sunt minime.

| sofisis a răspuns:

Nu cred sa fie vreun risc de sarcina.
Daca ai mancarimi e problema, nu ignora chestia asta.
Daca nu vrea sa ia anticonceptionale nu o poti obliga. Ce, te incurca cu ceva prezervativul?
Ca sa nu mai iasa, ia-ti masura mai mica.winking

| cristimihailov a răspuns:

Din ce spui tu esti safe.
Si ea are dreptate sa nu ia anticonceptionale.

| Superdumnezeuomniscient a răspuns:

Neaparat pastila de a doua zi daca nu au trecut mai mult de 72 de ore, e in jur de 50 de leiwinking

| Anonymus9 a răspuns:

Din moment ce nu s-a scurs sperma acolo nu exista nicio sansa ca ea sa ramana insarcinata, dar pentru orice eventualitate convinge-o sa ia anticonceptionalele, ele nu distrug ficatul decat luate excesiv, si chiar daca si l-ar distruge ..mai bine ficatul decat toata viata!
totusi ar trebui sa ii spui sa faca un test de sarcina, este Barza 10 lei sau altele si cu 13 sau 15 lei.

| FloriFloricaa a răspuns:

Nu! Crede-mă că nu!