| extremer11 a întrebat:

Salutari, membrii ai aceste comunitati! Redactez acest text doar ca sa ma descarc emotional si, de ce nu, poate primesc si niste raspunsuri care sa ma ajute! Deci, situatia sta cam asa: acum un an pe vremea asta m-am indragostit de o fata. Dar nu m-am indragostit de aspect, cat m-am indragostit de caracterul ei. In timp, am inceput sa-i dau de inteles ca o plac. Prin gesturi mici. Undeva prin luna martie - aprilie, mi-am luat inima in dinti si am hotarat sa-i spun ce simt pentru ea si sa o intreb daca si ea are aceleasi sentimente pentru mine. Mi-a spus ca nu simte ceva pentru mine, ca deocamdata vrea sa se axeze mai mult pe munca, pe facultate. Am inteles si m-am oprit din a o face sa ma placa. Insa am continuat sa vorbim in continuare ca si amici. Cu toate acestea sentimentele mele pentru ea nu au disparut, iar pe la sfarsitul verii - inceputul toamnei m-am hotarat sa-mi incerc din nou norocul. De data aceasta nu am mai fortat lucrurile, le-am lasat sa decurga de la sine. Luna aceasta eram hotarat sa o intreb din nou, doar ca unii din prieteni imi spuneau sa ii mai las timp, sa nu fortez lucrurile, pentru ca in caz contrar exista riscul sa o indepartez si mai mult. Asa am si facut. Doar ca in seara asta, mi-a spus-o foarte direct (ceea ce mi s-a parut putin ciudat) ca aseara, fostul meu coleg de camera (pe care il detest din prima zi in care m-am mutat cu el) a venit sa se penseze la ea, iar dupa aceea a ramas la ea si au urmarit un film toti trei (impreuna cu colega de camera a tipei asteia). Nu stiu daca s-a inteles ideea principala a tot ceea ce am scris aici. Nu am scris acest text pentru a va intreba ceva; simteam doar nevoia sa ma descarc emotional. Nu ma judecati pentru faptul ca am incercat atata timp (un an) sa incerc sa o cuceresc pe aceasta fata. Atunci cand gasesti pe cineva la care iti place in primul rand caracterul, iar aspectul nici nu te mai intereseaza, sigur si voi ati proceda la fel.

Daca totusi considerati ca puteti sa-mi dati un sfat, eu il accept cu mare drag! Multumesc

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Cand iubesti cu adevarat nu vezi decat persoana care ti a facut inima sa bata. Numai cine n a iubit nu intelege acest lucru. Mai greu e cand dragostea nu ti e impartasita. Din pacate ea nu simte acelasi lucru ca tine. Nu poti obliga pe cineva sa faca ceva ce nu simte. Stiu ca sentimentele nu dispar de pe o zi pe alta dar trebuie sa incerci sa treci peste oricat ti ar fi de greu. Timpul mai atenueaza unele lucruri. Numai bine

| extremer11 explică (pentru HazelEyes77):

Ma bucur totusi ca inca mai exista persoane care ma inteleg si stiu ce inseamna sa iubesti cu inima, si nu cu alte organe ale corpului big grin

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Xelon a răspuns:

Deja te-a refuzat, daca nu schimbi ceva la tine poti sa ii spui de 100 de ori raspunsul va fi tot ala.

| BVRNOUT a răspuns:

Salut,nu vreau sa ma leg de cum scrii, insa membrii, nu membri.In fine. Dupa spusele tale amandoi sunteti mari,facultate si alte chestii. Aveti o varsta, atat tu cat si ea.E mult sa stai un an dupa ea, tinand cond ca si ea e matura si stie ce vrea de la viata.Ti-a explicat frumos, respecta-o ca a fost sincera. Daca te placea, iti zic eu ca intr-un an iti zicea.Nu stiu, faci cum vrei, insa sunt mii de fete pe lumea asta, n-are rost sa pierzi timp.Ori mai incerci si mai pierzi timp si o sa regreti, ori fii baietas si accepta-i prietenia sau da-i pace.Multa bafta in viata,