| anonimgabriel a întrebat:

Si inca ceva la ce varsta se decaloteaza penisul? Pe mine ma doare capul penisului cand iau degetul de pe el, trebuie sa il decalotez singur... nu stiu ce sa fac si am 14 ani, va rog fara raspunsuri jignitoare multumesc :* :*.

8 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

La 14 ani penisul ar trebui sa se decaloteze fara probleme. Nu prea inteleg cand anume te doare.

Ideea e ca la 14 ani penisul e inca in crestere insa decalotarea ar trebui sa nu puna probleme.

Fimoza e atunci cand preputul nu este suficient de elastic incat sa-l poti trage usor de pe capul penisului = decalotare. Fimoza grava este atunci cand preputul nu poate fi tras aproape deloc inapoi sau doar pana la vreo jumatate si doare fiindca preputul nu e suficient de elastic.

O fimoza mai putin grava e atunci cand preputul poate fi tras insa destul de greu si ori acopera iar capul penisului cand il lasi liber ori sta strangulat imediat sub capul penisului fapt ce e iar dureros.

Capul unui penis necircumcis este mai sensibil, poate "durea" la atingere la varsta ta dar nu grav. Se poate inrosi la masturbare si poate ustura dupa ejaculare insa asta in timp se rezolva.

Insa fimoza e o problema serioasa care uneori nu poate fi tratata decat chirurgical, nu te speria insa, nu e o mare drama.

Daca ai fimoza mai putin grava poti mai intai incerca sa-l decalotezi usor sub apa calda, medicii chiar recomanda acest exercitiu.

| anonimgabriel explică (pentru AlexanderAdrian):

Eu pot sa mi-l decalotez singur cu mana, chiar tot dar nici nu stiu daca am fimoza sau nu... si na eu nu am parintii sa ma inteleaga zic ca am facut ceva si chiar nu am chef...

| CheLoo23 a răspuns:

Fratele meu mai mic mergi si spune-i mamei tale care este problema mergi cu ea la un medic Urolog doar acel medic te poate ajuta nu vei simti nici o durere...
Sa nu te puna dumnezeu sa faci tu ceva de capul tau sa nu plangi dupawinking bye

| anonim011 a răspuns:

Salut ar trebui sa contactezi un medic urolog s-ar putea sa ai o fimoza nu este grav nu te speria dar du-te la medic cat mai repede ai sa intelegi mai tarziu de ce.

| anonimgabriel explică (pentru anonim011):

Poti sa-mi zici ce este fimoza te rog?

| Mariusb2kb a răspuns:

Pe tine la 14 ani te interesaza probleme de felul acesta?

| anonimgabriel explică (pentru Mariusb2kb):

Am pus o intrebare ce e asa rau vreau si eu sa stiu, probleme?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Mariusb2kb):

Trebuie sa-l intereseze. O decalotare corecta e importanta si pentru igiena. Un penis care nu poate fi spalat corect sub preput, poate aduna microbi si dezvolta infectii. In plus poate exista o fimoza, nu doar o reticenta naturala a preputului de a se face mai elastic.