| moreDead a întrebat:

Sunt clasa a 12-a, am o gramada de invatat pentru BAC si pe langa asta trebuie sa invat de 3 ori mai mult pentru admitere la politie. Sunt pur si simplu la pamant si nu stiu ce sa fac, incotro sa o apuc, bac-ul nu ar fi asa o problema fiindca e necesar si toti au trecut prin asta insa politia nu e ceea ce vreau.
Parintii insista ca e aproape singura facultate care iti ofera un loc de munca dupa ce o termini, stiu ca asa e sunt constient si constientizez ca ar fi mai bine asa, ei nu ma obliga in totalitate insa sunt prins intre a face lucrul asta desi nu imi place si a incerca sa descopar ceea ce imi place sa fac. Mi-as dori sa ma reinventez, sa descoper si sa fac ceea ce imi place in viata, sa gasesc ceva ce ma atrage dar cred ca singurul lucru cu care m-am ales este o depresie. Pur si simplu nu mai rezist si simt ca nu mai exista speranta

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bacu o sa-si piarda rostul in cativa ani pentru ca de abia mai trec proaspatii tineri de 18 ani, tu fa acolo ce poti si cand trebuie sa alegi o facultate te bagi unde vrei tu.

| mona a răspuns:

Parintii insista...dar important e ce iti place tie, speranta intotdeauna exista...

| Azµre a răspuns:

Să alegi ceea ce vrei tu să faci. Prin perfecționarea abilităților tale sau înclinațiilor către acel ceva ce știi tu mai bine, poate aduce bani frumoși.

| TheAce a răspuns:

Din experienta iti spun ca e foarte important sa faci ce iti place. ''Fa ceea ce iti place si nu vei munci niciodata''. Asculta ce iti spun altfel risti sa te adancesti in depresie tot mai rau. Nu-i vorba de cat ai de invatat, orice vei alege tot vei avea de invatat. Dar trebuie sa of aci cu placere. Si trebuie sa pastrezi un dialog activ cu parintii tai, sunt totusi familia ta dar si ei trebuie sa iti accepte crezul, pararile si mai ales visele. Tu ce ai dori sa faci? Concret.

| moreDead explică (pentru TheAce):

Asta e problema, inca nu am reusit sa imi dau seama ce vreau sa fac si despresia mea se adanceste in timp ce lunile trec pe langa mine

| TheAce a răspuns (pentru moreDead):

Sa o luam altfel. Ce faci cu bucurie? La ce te pricepi?happy

| XatomisX a răspuns:

Nu este adevarat si medicina iti ofera un loc de munca dupa terminarea facultatii

| moreDead explică (pentru XatomisX):

Nu asta era ideea si nu am specificat ca e singura politia care ofera un loc de munca si daca e pana acolo sa nu incepem cu medicina, rezident ai 6-7 mil salar

| NoLiesJustLove a răspuns:

Buna! Deci ai vrea sa ai un servici la care sa te duci din obligatie desi tie nu iti place sau ai vrea sa te duci la un servici care iti place si sa te duci cu placere? incearca sa vorbesti cu parintii tai sa le explici ceea ce vrei de la viata. daca vrei imi dai un mesaj pe privat poate te pot ajuta. oricum la varsta ta ar trebui sa stii ce vrei si sa le spui parintilor ca e viata ta si faci ceea ce vrei.

| adriann31 a răspuns:

Daca doresti mai multe informatii cu privire la admiterea in scolile de politie ori la Academia de Politie sa ma contactezi pe privat!

| moreDead explică (pentru adriann31):

Am incercat dar am statut de junior abia.

| rapidistuul a răspuns:

Roaga-te ca nu ai altceva de facut.

| moreDead explică (pentru rapidistuul):

Dac-ar fi asa simplu

| rapidistuul a răspuns:

Prietena mea sa pregatit 2 ani de zile pentru academie cu antrenor personal plus istorie sau ce se mai da si nu a intrat.se cerea spaga 50 de mii de euro..si asta acum 4 ani.Nu vreau sa te descurajez da. poate ai noroc