| anonim_4396 a întrebat:

Ultima menstruatie am avut-o pe 12 mai, contact neprotejat pe 7 iunie(nu a lasat nimic inauntru, doar lichid seminal probabil) dupa calculele mele 7 iunie era o perioada infertila.trebuia sa-mi vina pe 12.azi e 14 si ink nu mi-a venit. e posibil si din kuza stresului sa intarzie? va rog sa-mi raspundeti cat de mare e probabilitatea sa fiu insarcinata sunt ingrijorata mai ales ca nici nu pot face un test de sarcina pentru ca e prea devreme.multumesc

5 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

Cum a zis si UPT, nu ai dc sa te temi acum.

| foxi a răspuns:

Frica trebuie inainte sa te f.ti! Dupa ce... rost mai are? Lasa scoala si naste acum!

| KaterinaPetrova a răspuns:

Deci cauzele ar fi :
Luarea unor medicamente. Contraceptivele (orale, implantabile sau injectabile), corticosteroizii orali, antidepresivele, antipsihoticele, hormonii tiroidieni, chimioterapia pot conduce la amenoree la unele femei.

Dezechilibrul nutritional. Absenta unei diete sanatoase, echilibrate si complete duce deseori la absenta menstruatiei. Acesta este cazul femeilor care sufera de tulburari ale comportamentului alimentar (anorexie, bulimie).

Exercitiile fizice intense, atletismul, sporturile si dansul pot provoca o amenoree.

si stresul desigur poate influenta.

nu-ti face griji.si mie mi s-a intamplat de muuuuuulte ori:-slaughing

fundoi?

| UPT a răspuns:

Eu zic ca n-ai de ce sa te temi. E posibil sa intarzie. Probabil nu s-a stabilizat deja, sau din cauza stresului sa se fi dereglat. Dereglarea poate avea loc si de la anumite pastile.
Deci nu te ingrijora degeaba.
Peste inca 1 saptamana, daca nu iti vine, atunci sa te ingrijorezi un puc, dar eu zic ca peste 2 saptamani sa faci totusi un test de sarcina ca sa scapi de stresul asta.
Momentan nu e nimic de impacinetat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am luat nici o pastila si nu am facut efort fizic tot timpu asta am stat in pat si am invatat pentru bac...imi e tare frica