| Marialavinia95 a întrebat:

Zilele trecute tot puneam intrebari de genul nu mi.a venit menstruatia dar inca nu am gasit un raspuns prea convenabil si nici acum nu mi.a venit. Trebuia sa vina in data de 2 iunie si suntem in 10, luna trecuta am fost racita am luat multe medicamente nu stiu daca are vreo legatura. Am facut sex protejat tot timpul luna trecuta. Poate fi o dereglare? Am incercat bai fierbinti, vin rosu dar nu au avut efect. Va rog ajutati-ma ce sa fac am 15 ani. Orice sfat in afara de mersul la medici. Daca voi ramane insarcinata ma omor nu sunt pregatita. Mie foarte frica. Va rog!

Răspuns Câştigător
| OMFGConrad a răspuns:

Răspuns convenabil: nu ești însărcinată. Poate fi o dereglare hormonală mai mare, ca în cazul acesta: https://www.tpu.ro/......2-luni-am/

| OMFGConrad a răspuns (pentru OMFGConrad):

Nu mi s-a postat răspunsul total, îl postez mai târziu.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual dintre 2 menstruatii consecutive este dirijat STRICT HORMONAL de catre cei 2 hormoni feminini estrogen si progesteron. Acesti 2 hormoni sunt produsi de catre glandele endocrine in anumite cantitati si proportii bine stabilite intre ele. Atunci cand apar dereglari privind functionarea ovarului si a glandei pituitare, hormonul estrogen NU mai este produs la timp si in cantitatea necesara si din acest motiv NU se produce OVULATIA. Din cauza ca nu poate fi produs OVULUL, glandele endocrine nu pot produce nici hormonul progesteron. In lipsa celor 2 hormoni amintiti care ar trebui sa aiba rolul de a regla si dirija toate procesele fiziologice pe parcursul unui ciclu menstrual, apar dereglari si ale ciclului menstrual imposibile de prevazut si din aceste motive obiective se instaleaza amenoreea iar in anumite cazuri afectiunile pot provoca aparitia asa numitului sindrom al ovarelor chistice/polichistice. Folosirea unor "leacuri" babesti si indicatiile puerile si ridicole oferite de anumiti "binevoitori" pot agrava si mai mult starea aparatului tau reproducator. Singura solutie cu adevarat viabila o poate reprezenta efectuarea unei consultatii endocrinologice si a setului de analize endocrine si pe baza rezultatelor obtinute un medic ginecolog sa reuseasca sa stabileasca care poate fi cel mai adecvat tratament de urmat. Este singurulunicul/ sfat care poate fi urmat in cazul in care ai acceptat si ti-ai asumat sa-ti incepi viata sexuala; cu partile sale atat bune cat si rele. Multa sanatate!