| Smecheru121 a întrebat:

Am in jur de 30 de absente la profesionala in clasa a 9a, ma poate exmatricula sau chestii de genul?

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

O să-ți scadă câteva puncte purtare și prin câteva mă refer la 1, 2 maxim 3, depinde de școală și de ce a hotărât, la noi s-a decis ca la 10 abs =1 punct scăzut la purtare.
Nu poți fi exmatriculat, conform noii legi a educației, dar poți rămâne repetent

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Păi, pierzi alocația clar și o sa ai puncte scăzute la purtare, încearcă să mergi mai des și să vorbești cu dirigintele/ diriginta să le motiveze( bineînțeles, trebuie aduci scutiri sau foaie scrisa de mana).
Absentele de pe lunile trecute nu se mai pot motiva, atenție.

| DenisaDeny2008 a răspuns:

Vei avea 3 puncte scăzute la purtare, și dacă ai sub 6 la purtare poți repeta anul