| Cl3ar a întrebat:

Am inceput sa ma pregatesc pentru bac.Intrebarea e imi puteti da niste sfaturi pentru a putea invata mai usor si a tine minte, daca tocesc 2 ore nu prea ma ajuta...

Răspuns Câştigător
| AtomiX a răspuns:

Abia acum ai inceput? off. Pai nu cred ca somnul mai mult sau exercitii fizice te-ar ajuta foarte mult, cel putin pe mine nu m-au ajutat (da, am incercat si eu asta laughing ). Eu am facut altfel: am luat dectiile importante, care puteam sa le primesc (profa ne-a zis care sunt), pe urma am facut variante pentru partea 1 si a2a (alea sunt exercitii usoare, si din text).iar pentru partea a3a, mi-am facut un program de invatat lectiile gen 2 ore pe zi pentru a invata o lectie sau jumate din ea (daca e lunga).a doua zii repet lectia din prima zi, o invat si pe urmatoarea lectie si pe urma inchid caietul si le zic, a3a zii repet primele lectii, o invat si pe a3a si ma ascult din toate 3..si tot asa pana am ajuns sa le invat pe toate, in paralel am facut si exercitii pentru primele parti. si asa fara prea mult efort (2-3 ore pe zi maxim) am terminan si cu bac-ul laughing sper ca metoda mea sa dea rezultate si pentru tine (in caz ca vrei sa faci la fel). si bafta ^_^

| Cl3ar explică (pentru AtomiX):

Dorm 8-9 ore pe noapte, sport fac de 2 ani.Am uitat sa precizez ca acum m-am apucat de invatat la romana.La geografie pot lua cu usurinta 8.5, acelasi lucru si la istorie (invat de la inceputul clasei a 12-a).La romana am lasat-o pentru mai tarziu pentru ca am crezut ca o sa uit.Multumesc pentru ajutor big grin

| AtomiX a răspuns (pentru Cl3ar):

Tot la astea am dat si eu :o...mie romana si istoria mi-au facut ceva probleme..pt partea a3a la romana ai de invatat ceva mai mult..la istorie sunt cateva lectii, nu foarte multewinking

| Cl3ar explică (pentru AtomiX):

La romana sunt 18 opere, la istorie sunt vreo 12 big grin...merge cum ai zis tu, merci iar happy

5 răspunsuri:
| Maria_Simona_1997 a răspuns:

Dormi cat mai mult, in somn creierul tau stocheaza cea mai multa informatie. Bea multa apa si incearca sa faci putin miscare pentru a te destresa

| Uca97 a răspuns:

SI eu imediat trebuie sa ma pregatesc pentru BAC asa ca voi incerca sa iau totul de jos, primele notiuni, secretul este sa inveti cand esti odihnit cand incepi sa obosesti baga-te in pat si dormi putin, dupa repeta ce ai invatat este foarte usor asa. BAFTA!