| xdIoanaBuzilaxd a întrebat:

Astazi la capacitate la romana, daca am pus la exercitiul 3 de la Subiectul I : "vara, la vacanta cea mare" si "pe la pargaitul strugurilor", e corect? :* :-s

Răspuns Câştigător
| XsupermenX a răspuns:

E corect asa am pus si eu si 3 profesoare au zis ca e bine.

10 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Sinceră să fiu, și eu am pus „vară" și „pârguitul strugurilor", însă, îndrăznesc să cred că nu e tocmai corect.
M-am uitat pe baremul de corectare care a fost postat astăzi pe edu.ro ( http://subiecte2013. edu.ro/2013/evaluarenationala/Subiecte_si_bareme/ ) și am observat că „pârguitul strugurilor" nu se află printre variantele corecte la exercițiul 3/ subiectul I.

| xdIoanaBuzilaxd explică (pentru positivity):

Da,intr-adevar,dar acolo zice doar cateva exemple big grin...si m-am gandit ca este bine si asta happy

| positivity a răspuns (pentru xdIoanaBuzilaxd):

M-am informat, și da, este corect.
Amândouă exemple sunt corecte!

| xdIoanaBuzilaxd explică (pentru positivity):

Ai folositor! mersi :*

| fearlessss a răspuns:

Da,cred ca e bine

| MiculFaraon a răspuns:

Da este corect, asa a pus si colega mea care este printre cele mai destepte din clasa.

| xdIoanaBuzilaxd explică (pentru MiculFaraon):

Si eu sunt cea mai buna la romana, dar m-a incurcat un pic baremul pentru ca nu era mentionata si varianta mea. asta e! ai folositor! happy

| MiculFaraon a răspuns (pentru xdIoanaBuzilaxd):

Bine multumesc :*

| 123lalala a răspuns:

E corect ..bravoo.:*

| JustAKiss a răspuns:

Da, asa am pus si eu si unii dintre colegii mei.