| Sufletel92 a întrebat:

Cum se spune?"Vroiam" sau "voiam"?
Cu explicatii va rogbatting eyelashes.
funda.

Răspuns Câştigător
13 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Vream. La infinitiv "a vrea".
Voiam. La infinitiv "a voi".
Sa te vad cui dai fundita!hee hee

| Gizăz a răspuns:

Voiam sau vream. De ce? Voiam vine de la a voi şi vream de la a vrea, poţi folosi pe oricare dintre astea. Vroiam sau vreoiam nu există pentru că nu au infinitiv.

| Jadis a răspuns:

Pai, Voiam e imperfectul verbului a voi, iar Vream e imperfectul verbului a vrea, si in niciun caz " vroiam". Exista verbe "a voi " si "a vrea" si in niciun caz "a vroi". Dar se pare ca multi romani il folosesc pe vroiam, dar si profa mea de romana zice ca e corect sa spui Voiam.

| Eeeeeeeeeeee a răspuns:

Car’ va să zică:
În DOOM 2005 nu apare verbul a vroi. Apar însă a voi şi a vrea.
DEX online listează şi a vroi, indicat ca sinonim pentru a vrea, şi menţionează ca sursă DEX din 1998.
Aş zice că până la ediţia viitoare a DOOM-ului (în care nu-i exclus să-l vedem şi pe a vroi, cu imperfectul vroiam) să ne limităm la a voi şi a vrea, cu imperfectul voiam (fără -r-) şi vream.

| Abcdefg123 a răspuns:

Se spune "Voiam " deoarece "vroiam" e o combinatie intre : a vrea si a voi, iar "vroiam" nu exista, este "vream". :]
Ma rog. Nu ma priicep la explicatii puppy dog eyes.

| 288474 a răspuns:

Voiam e corect.
verbul a voi cu accent me i

| 288474 a răspuns:

Voiam.
Verbul este a voi - accentul cade pe i.

| Диана a răspuns:

Corect se spune ''voiam''. happy Am intrebat-o pe profa mea de romana.

| TąNyą a răspuns:

Corect este voiam pentru că nu există verbul „ a vroi " ci „ a voi "

FantaSZy.

| DouaPuncteIcs a răspuns:

Se Spune "Voiam"... funda?big grinpuppy dog eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune "voiam" de la verbul "a voi" pentru ca nu exista "vroiam", verbul "a vrea" nu are forma de imperfect la persoana 1 singular

| Yannaa a răspuns:

Voiam este corect deoarece vroiam este o combinatie intre a vrea si a voi deci este total gresit sa zici vroiam chiar daca am vazut multe persoane care folosesc destul de frecvent forma gresita
funda?:*

| doubleweb a răspuns:

Uite o explicatie interesanta http://cum-se-scrie.ro/vroiam-sau-voiam/