| DrMeow a întrebat:

Ati auzit de Cnva galati? E un liceu bun?

27 răspunsuri:
| Saya a răspuns:

Salut!

CNVA. colegiul national vasile alecsandri, un liceu foarte bun bazat pe ideologia ca daca faci pregatire cu profii care iti predau la ore vor fi super de treaba si te vor trece. E mai greu pana intrii ca iti trebuie medie mare in rest fiindca nu vor sa scada prestigiul scolii la candva u vei vedea elevi cu media scazuta la purtare decat daca intr-adevar e extraordinar de rau.

PS: esti a 9? si eu is tot din gl

| Onutzyk a răspuns:

Da...eu invat acolo. Si nu e un liceu de fitosi si de tocilari. Poate mai sunt si asa ceva, dar,eu,una nu sunt. nu imi place sa ma laud cu iphone'uri sau cu haine de fite, etc. Si faza cu olimpiadele e falsa. Eu, de exemplu, m-am calificat la nationala la info fara pregatire. Un coleg s-a calificat la mate, tot fara prega... Deci eu te-as sfatui sa dai la candva, e un liceu bunwinking.
Si sa stii ca nu se fumeaza, nu se drogheaza [de ex, in bai avem detectoare de fum] si afara ii vad profii, deci...
Si inca ceva: cei care spun ca lva'ul e un liceu prost sunt cei care au picat examenu sau au fost dati afara

| Nirvana a răspuns:

E primul liceu din Galati. Si cel mai cunoscut. In liceul acela sunt doua tipuri de elevi. Tocilari si fitosi. E mai mult un liceu de fite. Dar diploma de Cnva conteaza foarte mult.

| Allrc24 a răspuns:

Nu va recomand sa mergeti la CNVA.Acolo ori esti tocilar ori esti fitos. Daca nu ai bani sa faci pregatire cu profii si sa dai dreptul ai incurcat-o.Si eu am vrut sa maerg la CNVA in clsa a 4 a dar nu am luat examenul.Tin minte ca erau subiecte din clasa a 5 a sau chiar a 6a iar unii au terminat subiectul intr-o ora.Credeti oare ca este corect sa dai dreptul si sa stii subiectele de dinainte?! Voi ce de la CNVA nu va mai ascundeti dupa deget ca asa e! Nu imi pare rau ca nu am intrat la hotii aia mi-am continuat studiile la scoala gen si intra 9 am mers la CNMK.Credeti-ma ca la CNMK NU E DE JOACA.Ori inveti ori nu.nu conteza daca ai bani... daca stii 10 daca nu 2.Eu sunt pe profil mate-info intensiv info si bag mana in foc ca nu foarte multi elevi de la CNVA ar rezista aici.In concluzie nu merge la CNVA vino la CNMK

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au ramas si repetenti in 2008 la Cnva, am facut liceul de ras...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

. klkl

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! eu sunt clasa a 9a la CNVA Galati, profil filologie bilingv engleza. Daca esti a 8a gandeste de 2 ori inainte sa aplici la liceul asta... eu am aplicat doar pentru ca '' nu am invatat 8 ani ca sa ma duc la Racovita '' Ce se spune despre CNVA ca nu se invata sau ca notele se pun asa de prestigiu este o prosie! Am 3 luni de scoala, la profil FILOLOGIE, ce se spune ca ar fi mai usor. si am mancat carte pe paineoh go on nu e ingrozitor de greu. dar sa nu te astepti sa fie usor. sunt 30 de copii care au fost primii pe clasa la ei, pentru mine a fost greu pentru ca eram obisnuita sa fiu prima ...nu regret ca am intrat aici. am cunoscut persoane superbe, iar CNVA este centru de distractie! balul a fost super si chiar faptul ca Ciuchina te face ''pacatos'' e cool. Daca ai medie( am avut 9, 60. dar ultima medie a fost 9, 44 deci nu e chiar asa de greu) te sfatuiesc sa intrii

| OrdinaryLovelyGirl a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna! Eu am terminat clasa a 8-a si as vrea sa dau la CNVA pe filologie bilingv engleza. Imi poti da mai multe detalii despre ore, incadrarea profesorilor, teme?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CNVA e un mare liceu.Totusi se face prea mare valva in jurul lui.Si in plus in ultimii ani nu au mai avut rezultate bune la olimpiade. Daca elevilor li s-ar pune notele corecte acum CNVA ar fi undeva mai jos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer eu iti recomand sa vii la lva, dar sa aplici la o clasa gen 9B, 9E, 9G, 9H, chiar si 9F, unde e un pic mai usor decat la restul. In principiu e un liceu bun, care incearca sa creeze o persoana, nu un tocilar cu multe definitii, dar fara cunostinta. referitor la ce zice anonim ca nu sunt olimpici, tin sa-l contrazic, chiar la mine in clasa este unul de balcaniada, si unu in primii 5 la natioanal. in concluzie e un liceu bun, si e si mai bine daca nu il ai pe director ca prof pentru ca am auzit ca e naspa rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place ca maia vorbeste fara sa aiba vreo treaba.
draga maia, in orice liceu din orice oras exista drogati, betivi si camatari. Numai ca diferenta consta in faptul ca aici se mai si invata. Pun pariu ca tu, maia n-ai pus gura niciodata pe bautura sau droguri. Hai sa aratam cu degetul, nu vrei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

LOL, maia, macar ai calcat in CnVa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul in care aveti dubii ca notele sunt puse de umplutura, ganditi-va mai bine ca in ultimii ani...la Cnva nu a picat nimeni bacu'winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e cel mai bun liceu din tot orasul crde-ma eu sunt la el si e bestial profi buni materii dragutze...intr-un cuvant e tare dar sunt copii cam rasfatati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cel mai bun liceu am absolvit acolo profesorii sunt foarte buni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| AlbVisiniu1923 a răspuns:

MAIA visezi tu sa ajungi la CNVA nai tu sofa de ellaughing Te-a dat afara de ai o parere asa proasta despre el?winking

| Anonim_8992 a răspuns:

Si eu as vrea sa ma duc la CNVA la filologie.este un profil nou bagat anul` asta si vreau sa incerc acolo; D

| Oana_2829 a răspuns:

@Lilith: Din moment ce faci o asemenea clasificare, banuiesc ca nu inveti la CNVA, presupunand ca nu te-ai numi singur "tocilar" sau "fitos", nu?
Si nici ideologia mai sus mentionata nu e complet corecta.

Eu sunt a 10a la CNVA(filo bilingv engleza) si nu ma consider nici fitoasa/n-am de ce/nu sunt copil de bani gata/n-am avut parinti aici, dar nici tocilara, avand in vedere ca anul trecut am mai avut si timp pentru viata proprie, in afara scolii.
Nu am facut 5-8 la CNVA, ba chiar din contra, la un liceu mai slab cotat. Dar n-a fost nevoie nici sa fac pregatire. Nici cu profesorii de la clasa, nici cu altii(desi unii care simt nevoia fac). Pur si simplu, daca inveti constant si se prinde ceva de tine, nu ai nicio problema. A fost putin greu la inceput, mai ales pentru mine, fiindca nu eram deloc obisnuita cu atata munca la vechea scoala(aici ma refer la teme), dar in vreo 2 luni m-am obisnuit.
Pe de alta parte, am avut noroc si de colegi de treaba, care nu sunt nici tocilari, nici fitosi(desi mai exista in scoala si asemena persoane). Iar atmosfera e cu totul alta aici decat in fosta mea scoala, unde erai considerat tocilar daca invatai si elev normal daca injurai profesorii la ora.
Ca sa-ti raspund la intrebare, e intr-adevar un liceu bun. Daca vrei sa inveti ceva, inveti, iar liceul nu seamana nici a cimitir, nici a institutie comunista. Te stimuleaza mereu sa inveti si ajungi sa o faci de placere, nu din obligatie. Si, cum spunea si Lilith, diploma conteaza foarte mult.

Banuiesc ca esti a 8a, nu? Daca te gandesti sa dai aici, eu iti recomand s-o faci, daca media iti permite(eu am avut 9. 36, dar am vazut ca mediile de admitere au inceput sa creasca). Si incearca sa nu iei prea in serios parerile rautacioase ale celorlalti. Am avut si eu partea mea de opinii din astea si s-au dovedit a nu fi nici macar pe aproape de adevar.
Mult succes in continuare!

| Oana_2829 a răspuns:

A, uitasem, in legatura cu ce spunea Saya despre prestigiul liceului. Mediile la purtare se scad, dar nu prea iti permiti sa faci ceva ca sa meriti asta. Nu ai de ce. Iar odata ajuns la 7 la purtare sau la sub 7, 50 media generala, esti directionat spre alt liceu. Asta mi se pare o tehnica buna pentru a pastra prestigiul, nu credeti?

| Oana_2829 a răspuns:

Draga anonim, imi pare rau daca nu cunosc situatia asta, eu sunt aici din 2009. Dar probabil ca acele persoane ori aveau vreo problema cu scoala, ori nu s-au putut adapta. Si altii au cunoscut sentimentul, dar au trecut peste. Si, hei, daca tii minte cand s-a intamplat, inseamna ca n-au fost prea multe cazuri din astea, nu?

| Maia_8308 a răspuns:

FETITA, CNVA a ajuns de rasul curului mai exact... e un liceu de camatari si drogati (f multi din profesorilor sunt la noi in scoala si sunt betivi, au facut sex cu copii si multe altele) te sfatuiesc sa nu intri in aceasta gloata de imbecili, drogati si camatari

toate cele bune, maia

| IDKMYNAME a răspuns:

Da,cel mai bun liceu din Romania, eu tocmai maine merg la concursul Calude organizat de CNVA. dACA NU-TI PLACE SA MUNCESTI SA NU TE DUCI DEOARECE ITI VA FI FOARTE GREU.

| iruuu a răspuns:

In primul rand... alege ce simti tu. Sunt sigura ca ai o inclinatie spre un anumit liceu de cand te-ai apucat sa te gandesti la asta. Nu conteaza unde faci liceul, conteaza cat de mult esti dispus/a sa muncesti, sa te implici. In CNVA are cine sa te impinga, sa te indrume pe un drum bun in viata. Desi sunt destule "uscaturi" ca in orice padure, nu cred ca exista liceu fara asa ceva. Peste tot sunt fitosi, peste tot sunt tocilari, peste tot sunt oameni care stiu sa se distreze si sa munceasca. Conteaza TU ca om cum esti, cum gandesti si ce vrei sa faci. Daca s-ar renunta la lupta asta absurda bazata pe nimic intre licee, le-ar fi si celor din generala mai usor sa-si aleaga locul in care-si vor petrece 4 ani... Liceul in general e considerat "cea mai frumoasa perioada" nu neaparat din cauza a ceea ce faci in timpul scolii, ci ca varsta, ceea ce faci in astia 4 ani. Te asigur ca poti sa faci ce vrei, e desigur destul de greu intr-a 9-a, pana te acomodezi cu spatiul. Dar o sa fie bine, implica-te! [mesaj pentru cine mai vede, pentru ca presupun ca cine-a pus intrebarea e deja in LVA, acum am vazut data]

| yupupup a răspuns:

ALLRC24 RESPECT! MAIA RESPECT! aveti de-a dreptul dreptate.cand am dat eu a lva, au schimbat listele cu note a doaua zi si au facut si simulare de examen inainte! sincer. cei care va duceti acolo sa imi spuneti peste o luna unde mai locuiti.ca o sa ajungeti pe strazi!

| Delid a răspuns:

E cel mai bun liceu din tara, daca inca te intereseaza raspunsul. Sper ca ai facut alegerea corecta in ceea ce priveste mediul de studiu. Cu siguranta vei ajunge ceva daca termini CNVA-ul si te tii de treaba. Cei care au impresia ca totul e bazat pe bani, fite, pregatiri si aiureli, sunt niste frustrati ai societatii, care sigur nu isi vor gasi locul in tara, printre cei de nivel mediu. So, go for it!

| Rux_4114 a răspuns:

Wow.Placa asta cu LVAu` inca mai functioneazalaughing.Si ultima data cand am citit lucruri de genu` a fost acum 3 ani. Oameni buni, nu vreti sa incetati cu debitarile astea?! Sunt de 4 ani in liceul asta si nu a trebuit niciodata sa fac pregatire cu profesorul de la clasa ca sa ma treaca.Nu avem, dragii mei, profesori care sa intretina relatii sexuale cu elevii.Ne aflam totusi la un liceu in care oamenii sunt educati, nu la stiu eu ce scoala din Micro 40. Orice alte explicatii ar fi de prisos,nici nu stiu de ce mi-ar pasa. Vorbe rele despre LVA o sa dainuie.
Oricum, vorbindu-ti ca o persoana din interior, vino la lva.Se face treaba serioasa.