| anonim_4396 a întrebat:

BACALAUREAT!
SALUT, SUNT INGRIJORAT PENTRU BACALAUREAT-UL la Romana, Subiectul II.
Sa incep cu inceputul : Am motive sa fiu ingrijorat, am avut profesori care s-au scarpinat in unghii la ore, si nici prea motivat nu eram ca sa invat singur, pentru ca, copilu` ce vede, aia face. Iar eu nu am vazut.
Subiectul I am exersat si posibil sa fac toate cerintele, al III subiect, am citit toate cartile + am invatat comentariile (nu toate, doar 10, fara poezii ).
Pana aici mi-e clar, daca pica ceva ce stiu la subiectu III, posibil sa iau de acolo 2 puncte + 1 din oficiu +2-3 de la primul subiect 5-6 (asta daca pica ce stiu ).
Sa trecem la problema si anume SUBIECTUL II!
Pentru mine, acum 1 luna, subiectul 2 era ceva mai greu decat sa scriu o carte de 1000 de pagini ...pana am exersat, am exersat.si mi-a iesit cate ceva, mie mi se pare ca fac ipoteza prea mica, nu vad ce-as putea scrie in ea, daca scriu prea mult la ipoteza deja pare concluzie.iar argumentele, nu stiu sa le dezvolt, nu stiu sa palavrajesc mult..eu zic scurt si la obiect..mai exact, urmeaza sa imi aleg o tema de pe net si sa fac un text argumentativ chiar aici ca sa vedeti despre ce vorbesc. abilitatile mele vor fi aratate.
"Scrie un text de tip argumentativ de 150 – 300 de cuvinte (15 – 30 de rânduri) despre modul în care
activitatea de voluntariat contribuie la dezvoltarea personală." Ce s-a dat anul asta la Olimpici!
In opinia mea activitatile de voluntariat ne indruma sa constientizam situatiile in care noi am avut norocul sa nu fim, ne ajuta sa ne dam seama cat de important e sa ne ajutam semenii, ba chiar natura care ne gazduieste, ca noi sa fim ajutati la randul nostrum.
Ca prim argument in acest sens as putea aduce situatia in care un om vede o batranica neajutorata la trecerea de pietoni si o ajuta sa treaca strada pentru a se asigura ca va ajunge in siguranta pe partea cealalta, sau se ofera sa doneze sange gandindu-se ca va salva o viata. Acest om isi alege faptele fiind ghidat de dorinta de a face ce trebuie fara ca el sa astepte nimic in schimb.
Pe de alta parte, sunt oameni care participa la actiuni de voluntariat doar pentru a-si crea o imagine sociala cat mai infloritoare.
Pe aici m-am blocat…sincer nu stiu ce sa mai scriu …… o alta problema la textele argumentative e ca ma blochez, am prea multe idei sau nu am deloc………
Va rog ajutor! Ce gresesc?

Asa cum spunea in textul meu argumentativ, Voluntariati-va pentru mine si ve-ti fi rasplatiti cu o MEDALIE, sincer as da o medalie fiecaruia care raspunde, asa v-as putea multumii pentru timpul acordat!
Astept raspunsurile voastre !

Răspuns Câştigător
| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Incearca sa nu incepi argumentele cu exemple, ci sa prezinti inainte argumentul, apoi sa dai exemplu in acel sens.

Al doilea argument nu prea are sens cu faptul ca" voluntariatul ajuta la dezvoltarea personala", acolo ai scris doar faptul ca unii oameni participa la voluntariat de ochii lumii. fiecare argument scris trebuie sa reiasa din el felul in care ajuta voluntariatul la dezvoltarea personala. Orice scrii trebuie sa ai in vedere ce se cere.
Ti se cere sa argumentezi cum ajuta la dezvoltarea personala.

In concluzie poti relua ce ai scris in Introducere, dar schimbat putin

2 răspunsuri:
| AcoloUndeViselePleaca a răspuns:

Alte pareri?