| anaM2000 a întrebat:

Care sunt avantajele cat si dezavanajele facultatii de psihologie? Dar ale facultatii de drept?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Avantajele si dezavantajele le stii numai tu in functie de cat de mult iti place domeniul, ce cariera vrei si cat de bun esti in domeniu.

| LeontinAndrei a răspuns:

Ana, eu cunosc multi psihologi si toti mi-au spus acelasi lucru. Daca vrei sa profesezi ca psiholog ai doua variante:
1. Te angajezi la stat si muncesti pe salariu de nimic.
2. Iti deschizi propriul cabinet si (daca iti place ceea ce faci) poti ajunge sa ai salariul chiar si de cateva mii de euro/luna.

La drept, daca esti o persoana care poate sa convinga oamenii de orice atunci este bine.

Ideea de baza este ca ambele meserii sunt foarte frumoase, foarte bine platite, etc insa totul se rezuma la ceea ce iti doresti tu cu adevarat sa faci pentru tot restul vietii.