| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea invata engleza mai repede?
Haideti sa va povestesc de ce vreau sa invat engleza.
Eu in clasale 1-4 nu prea faceam engleza doar ne punea sa pronuntam cuvintele si apoi sa le sciem de 10 ori in caiet (ca tema sau in clasa daca terminam mai repede)iar anul acesta (clasa 5) m-am mutat la o alta scoala cea mai buna din orasul meu (clasele 5-12) si la inceputul clasei a5 am dat testul initial si am luat 4, 55 sau ceva asa (oricum nu ni l-a trecut in carnet). Apoi la urmatorul test am luat 6 si ceva si mai aveam niste punte de la niste cuvinte la care m-a ascultat profa de engleza. De la acel test profa incearca sa ma invete tot mai bine engleza iar eu am mai avansat doar ca nu sunt la acelasi nivel cu ceilalti (apropo la mine in oras elevii de clasa 4 pot ramane la aceeasi scoala sau sa se duca la un fel de scoala pe profil matematic). İar in aceasta vacanta as vrea sa incerc sa mai invat sa pronunt cuvinte sa mai invat cuvinte ca in toamna la testul initial sa iau macar un 9 ca profa sa ma poata lasa in pace anul viitor (ea toata ora tot pe mine si 2 colege ma punea sa raspundem) haideti sa va povestesc intr-o ora cum a fost. Am invatat niste cuvinte noi owner, magazine, etc iar toata ora din 3 in minute ma intreba cuvintele sa vada daca le-am inteles.
Va rog ajutati-ma!¡!¡¡¡! Sper ca ati inteles

Răspuns Câştigător
| yooshi a răspuns:

Incearca duolingo, uita te la seriale sa prinzi vocabular, daca asculti cantareti din afara incearca sa asculti interviuri cu ei si stai cu dictionarul sa traduci ce spun, tradu melodii, nu o sa fie atat de usor la inceput dar incet incet o sa inveti.Eu asa am invatat engleza.

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Tot ce a zis yooshi.
Cel mai important: orice variantă /variante ai alege, timpul și seriozitatea cu care te ocupi de asta sunt adevărata diferență dintre a reuși și a eșua.
Dacă îți ocupi jumătate de oră pe zi cu asta, într-un an te poți muta în Americawinking
Iar când zic seriozitate, mă refee la determinarea ta. Poți citi bancuri în engleză, și să asculți stand-up comedy și să faci învățatul distractiv, dar să o faci sistematic și musai 30 de minute pe zi, zi de zi, sau cât îți propui tu la început. Asta e seriozitatea. Să te ții de muncă.

(Știu că nu seriozitate e cuvântul dar am un lapsus laughing )

| Sofer a răspuns:

Înveți din filme cărți, dicționare și engleza rapida.

| JicaContra a răspuns:

Daca ai tembeliziune digitala, intra pe canalele pentru copii si schimba sunetul in engleza
AJUTA SERIOS SA INVETI ENGLEZA REPEDEwinking