| Anonim1447799 a întrebat:

Buna, cum o sa înceapă școala pentru clasele cu peste 30 de elevi?

21 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Cum decide școala.

| gabicoo a răspuns:

Așa bine și frumos! Fără să-i pese cuiva de riscul răspândirii COVID.
Șică Mandolină zis și Lucovid a hotărât că școala începe în scenariul Verde în sistem față în față! Iar madam Anisie a zis că vă pune pe bănci separatoare din "Pepsiglas"! Nu primiți măști gratuite și vii cu șervețele umede de acasă!

Părinții voștri sunt rugați să înțeleagă situația grea prin care trece țara și să voteze încă o dată cu PNL!

| DanielDanny a răspuns (pentru gabicoo):

Pepsiglas? Asa a spus acea persoana xD?
Of doamne, cu o conducere ca asta a tarii, te intrebi daca nu cumva e intentionata nepasarea lor

Si sper ca ai fost sarcastic in ultima propozitie! Nu ma intelege gresit, eu nu tin cu niciun pardit, toti o apa si un pamant! Dar se vede de la o posta ca cei mai multi care sunt la conducere isi urmaresc propriile interese!
La toti de la conducere le pasa doar de acum alegeri, este ceva de genul, "Lasa-i sa moara, atata timp cat ne voteaza, mai tarziu nu ne pasa ce se intampla!"

| gabicoo a răspuns (pentru DanielDanny):

Da! Am fost sarcastic! Poate se trezește lumea!
Prefer să votez cu ciuma roșie decât cu ăștia!

| Alverto a răspuns (pentru gabicoo):

Insinuezi că dacă ar vota cu PSD ar fi mai bine?
Și în legătură cu separatoare, ei bine, o să fie doar în școlile dezvoltate, chiar m ar mira faptul ca eu sa am separatoare într-o școală cu toaleta in curte la 25-35 m

| gabicoo a răspuns (pentru Alverto):

Eu am zis că nu am să votez cu PNL! Ciuma roșie pare acceptabilă in condițiile actuale!

| Alverto a răspuns (pentru gabicoo):

E penibil să dai vina pe sistem sau pe X pentru că nu "merge țara"
Poporul are cea mai mare putere cum spunea cineva
Chir crezi că o să se schimba ceva când majoritatea românilor se căsătoresc de adolescenți, fac copii și apoi dau de probleme și tot ei spun "mă sacrific pentru copiii mei muncind in străinătate" in loc sa se sacrifice înainte să îi facă, atunci când puteau invata o meserie, să își facă o casă și să găsească un job (nu muncă brută, meserie)... Și ascultând zilnic același ton monoton a lui salam, jador sau cine mai sunt pe piața
Vrem schimbare, dar cifrele vorbesc de la sine și arată câți analfabeți funționali sunt în țară, vrem schimbare de la presedine sau partid dar nu știm să scriem corect
Vina e noastră, fiindcă ne am făcut comozi "azi am ce mănânca, mâine văd eu ce fac"
Schimbarea pornește cu noi, nu mai furăm portofele pierdute, nu mai abuzam copii sau animale, nu mai ne batem ca in Zoo. Nu cu un anumit partid politic, vorbesc la nivel moral și uman

| ZeUs13 a răspuns (pentru Alverto):

Ai caracterizat foarte corect și realist situația din Romania, iar pentru asta meriti foarte mult respect.Din păcate o schimbare nu cred că vom vedea pentru că oamenii nu admit aceasta realitatea, iar după ce "că-s proști se mai caca și în poteca", nu ai cu cine.

| DanielDanny a răspuns (pentru gabicoo):

De acord, ăștia de acum nici nu își dau seama cât de penibili sunt, de fiecare dată când ies să vorbească, dau vina pe alții și se lauda cu maruntisuri (care nu ajută pe nimeni) pe care le fac!
Daca as fi avut 1leu de fiecare dată când știți voi cine a ieșit și a dat vina pe ăștia roșii, as fi avut destui bani să îmi fac o casă xD! Dar nu își da seama ca el e la putere si ca el e de vina pentru tot...

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Se pare că schiorul de la Cotroceni s-a opus!
Nu dă bine la electorat!

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

Sunteți în urmă cu știrile! Lucrez în învățământ și sunt în temă!
Potrivit ultimelor instrucțiuni venite de la minister: școala începe în scenariul Verde în sistem față în față, cu toți elevii prezenți în sala de clasă, cu mască pe față și la distanță de 1 metru unul de altul, în cazul în care nu se poate asigura distanțarea se vor monta separatoare din plexiglas. Acele separatoare nu vor fi din plexiglas (e scump) ci panouri din policarbonat, elevii nu vor primi măști gratuite, iar dozatoare de dezinfectant vor fi unul singur pe fiecare etaj!

| PainTech a răspuns:

Pe minister nu il intereseaza cum, pe minister il intereseaza ca trebuie sa se inceapa si ca in clasa trebuie sa fie maxim 15 elevi.
De unde se dubleaza numarul de clase nu e treaba lor.

| DanielDanny a răspuns (pentru PainTech):

Pe nimeni nu intereseaza, pe toti ii dor alegerile acum! "Tara arde si baba se piaptana!"
Chiar de curand am auzit pe cineva spunand la televizor ca alegerile trebuie sa aiba loc orice ar fi! Bine ca stati voi confortabil si noi trebuie sa ne ingramadim la urne ca sa aveti voi salariile mari!

| Furnicuta000 a răspuns:

Parca spuneau azi ca pe 7 septembrie se decid scolile cum procedeaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faceti prin rotatie sau online.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La noi in clasa sunt 31 de elevi, iar o colega s-a intalnit cu dirigintele pe starda si i-a spus ca o sa fim toti 31 in clasa, deci nu mai e nicio speranta...

| ceafostodata a răspuns:

Clasele vor fi despartite si in clase mai mici cu cate 15 elevi.Din cate am inteles,se vor face cursuri online si propi-zise,si cum majoritatea vor alege sa faca online, vor ramane mai putini copii sa vina la scoala.Cel putin jumatate vor face online.Ori, clasa va fi impartita in jumatate si se va face cu schimbul, o saptamana clasa A, o saptamana clasa B.

| Anonim1447799 explică (pentru ceafostodata):

In toate școlile o sa se întâmple asta?

| ceafostodata a răspuns (pentru Anonim1447799):

Da