| SapLla a întrebat:

Buna. Dar am si eu o intrebare. Daca te duci la un liceul profesional la final iei diploma de liceu nu? De exemplu la auto am auzit ca se iese cu permis dar nu stiu cu diploma cum este.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te duci la un liceu si inveti serios, te alegi nu doar cu diploma de liceu, ci si cu Diploma de BAC, daca esti capabil sa iei note de trece.

La liceele auto se poate face si scola de soferi in timpul scolii, care vine cu un bonus de permis auto dupa terminarea liceului.

| ioana748 a răspuns:

Da, vei primi diploma de 12 clase sau bacalaureat, dupa caz.
Daca participi la orele de teorie si practica organizate de liceu in scopul obtinerii carnetului de sofer cu siguranță vei primi si carnetul de soferi.
Avantajul fiind ca scolarizarea este platita de stat si taxele pentru scoala de soferi sunt destul de mari.
Multa bafta,

| ValentinMihai78 a răspuns:

Permis de conducere ieși din liceu după ce parcurgi toate etapele școlii de șofer din liceu. Iar, referitor la diplomă, regula valabilă pentru toate unitățile de învățământ, se va lua doar dacă absolviți bacalaureatul. În rest, se acordă o simplă hârtie pentru absolvirea liceului.