| Valenziana a întrebat:

Deci am intrat in clasa a 9-a la stiinte ale naturii, insa am emotii din 2 chestii:
1. Eu nu prea am inteles fizica, adica am invatat definitii si formule dar cand vine vorba de probleme habar n-am cum sa le fac, cu ce sa incep, profesoara era una prea "buna" cu noi din punctul asta de vedere, nu era exigenta asa ca nici nu se straduia sa ne explice. Din cate am inteles de la unii colegi care au fost in acest liceu s-ar putea (deci nu e sigur) sa avem un profesor de fizica dur. Ce sa facin privinta asta, de unde pot lua lectiile ca sa le invat ca lumea, sa stiu sa rezolv probleme?
2. Cam ce se face la spor in liceu? Te pune ca in gimnaziu sa te dai peste cap si sa sari capra? Eu niciodata nu am fost buna la capitolul gimnastica si nu am reusit sa sar capra deci.
Multumesc pentru ajutor! happy

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Scoala discovery fizica daca u sti baza cum sa intelegi ce e fizica, clasa a noua e grea sa stii

| Valenziana explică (pentru RAY):

Stiu emisiunea, ma uit la ea. laughing

| Valenziana explică (pentru RAY):

Ioai nu ma baga in seama, m-am incurcat rau de tot

| RAY a răspuns (pentru Valenziana):

Degeaba te uiti daca nu te interseaza sincer, hai sa vedem ceva cate culori exista?

| Valenziana explică (pentru RAY):

Habar n-am, si am zis deja, nu ma baga in seama. Legat de interes, ma intereseaza, insa una e sa te uiti si sa intelegi alta e sa te uiti si sa nu intelegi.

| TeodoraDora a răspuns:

Si eu am aceeasi problema la fizica. Iti spun sincer. Cred ca cea mai buna solutie este sa faci meditatii la fizica. Daca ti se pare prea costisitor, cauta pe net informatii despre fiecare capitol pe care l-ati invatat la fizica, reia materia, si apoi incearca sa intelegi logic cum se rezolva problemele. Stiu ca e greu, dar nu imposibil. happy
Iar in privinta sportului, depinde de profesor, dar oricum nu o sa scapi de probele de control. Daca consideri ca te va trage in jos media de la sport, eu te sfatuiesc sa-ti iei scutire. laughing

| Valenziana explică (pentru TeodoraDora):

O sa iau meditatii la fizica, chiar daca as stii, ca sa fac in plus si poate chiar sa "avansez" dar daca eu nu pot face nici macar ce e usor sad, mai ales ca am inteles ca in prima zi iti da test initial la toate materiile
Cat despre sport stiu ca nu scap laughing insa ma intereseaza daca si la liceu te pune sa faci acelasi lucru ca in gimnaziu