| Ioanaaaaa21 a întrebat:

Bună!
În septembrie întru în clasa a-11 și aș vrea să mă mut de la un liceu din Italia la unul din Iași. Mulți îmi vorbesc de "medii", dacă am o medie mare pot să întru aici, dacă am o medie mică pot aici și... În Italia nu se fac medie și nu există note cu "virgulă". Doar de două ori fac mediile, când termini clasa a-8 și când termini clasa a-12 (care în Italia ar fi a-13, pentru că să fac 5 ani de liceu). Dacă vor lua în calcul nota de clasă a-8 / admiterea la liceu nota este 9, dar dacă vor să vadă aceștia 2 ani de liceu nu știu cum o să facă... Știți la ce se uită? Calculează iei? Sau doar se uită la nota de admitere la liceu?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Știți la ce se uită? Calculează iei?" - media ultim an

ți-am mai răspuns dar zero ecou. Era de bonton (cum se zice la asta prin Italia?) să dai un semn

| Ioanaaaaa21 explică (pentru sierra1):

Scuze, dar nu am întrat pe site, acum am cititlaughing

| Ioanaaaaa21 explică (pentru sierra1):

Nu, în Italia se folosește termenul "bon ton" când este vorba de modă și e un stil de îmbrăcăminte foarte elegant și puțin romantic în același timp. În afară că termenul Bon Ton e francez și nu italian. Nu știu la ce ar fi trebuit să raspund, nu mi-ați răspuns la întrebările mele și nici "sfaturi" nu mi-ați dat. La ce ar fi trebuit să răspund, la hate?

| sierra1 a răspuns (pentru Ioanaaaaa21):

Nu știu italiană dar vezi aici

https://dexonline.ro/definitie/bonton

| Ioanaaaaa21 explică (pentru sierra1):

Doamnă știu ce e Bon ton și am înțeles ce vroiați să spuneți, dar vă repet, la ce ar fi trebuit să răspund, la hate? Nu mi-ați zi nimic în legătură cu întrebările mele și nici nu mi-ați dat "sfaturi". Faptul că eu nu v-am răspuns, nu înseamnă că nu am "bune maniere", doar pur și simplu nu aveam ce să vă spun, nu știam ce să scriu.

| Pisicatttrgbg a răspuns:

Bună! Când faci un transfer de școală dintr-o tara în alta nu vor conta notele de pe parcursul liceului pe care l-ai parcurs. Evident, directorul va fi interesat de capacitatea ta dar contează nota de la evaluarea din a8a. Evaluarea ai dat-o în România, nu?

| Ioanaaaaa21 explică (pentru Pisicatttrgbg):

Nu, am dat-o în România, dar știu că din 2016 parcă, nota de admitere clasa a-9 e validă. Examenele făcute în clasa a-8 au validitate. Știu pentru că multe persoane care cunosc so mutat în clasa a-9 din Italia în România.