| Nimeni91 a întrebat:

Buna scumpii mei! Am fost contactata de contabil azi sa iau o bursa de merit in valoare de 625 de lei. Intrebara mea este daca acesti bani se acorda in fiecare luna, intrucat eu am avut media generala zece si in clasa a 9 a si anul acesta, in clasa a zecea, insa acum e prima data cand primesc ceva, iar diriginta nu m-a contactat in legatura cu acest aspect.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu l-ai intrebat pe contabil cand te-a contactat?

| Nimeni91 explică (pentru darrio2007):

Mama mea s-a dus sa imi ia banii de la scoala si a zis ca in acel moment tocmai ce pleca domnul contabil si nu a mai stat la vorbe. L-a intrebat ea, insa tot ce a spus dansul este faptul ca acum au fonduri consiliile locale ale primariilor si ca au alocat o suma de bani anul scesta pentru burse, atat, si nu a mentionat la cat timp se dau banii, spunand ca nu e nimic clar inca. Nu stiu. Eu nu am mai beneficiat de bursa sau de ceva dat elevilor cu medii mari, si de asta intreb, intrucat cred ca poate se afla pe aici cativa care au beneficiat de asa ceva.

| WhiteLife a răspuns:

Eu am primit in liceu bursa pe semestru. Se considera anuala, dar banii veneau in fiecare semestru (practic era o suma pe luna, dar ei ne dadeau in mana la finalul unui semestru). Bine, era undeva pana in 200 de lei, asa ca poate e diferit la tine. Cel mai bine e sa suni la secretariat sau la diriga (sau sa rogi unul din parinti sa sune pentru chestiile astea oficiale) si sa intrebe detalii. E dreptul tau sa stii in ce conditii se acorda bursa.

| Nimeni91 explică (pentru WhiteLife):

Asta e problema, ca diriginta nu a anuntat niciun elev in legatura cu acest aspect, iar eu m-am trezit ca patroana mamei mele o suna sa îi spuna ca stia asta de la adminiatrator, care este si contabil, si nu stiu ce sa spun. Am trimis un mesaj dirigintei si îi astept raspunsul, deoarece pana acum la noi in scoala nu s-au dat burse de merit, iar eu stau la sat si probabil ca acesti bani se datoreaza apropierii alegerilor locale si nu reprezinta decat niste manevre politice, intrucat m-am interesat la secretariat si mi -s-a spus ca primaria nu are fonduri si ca la noi in scoala nu s-a auzit de asa ceva