| Louisa28 a întrebat:

Buna TPU!
S-a anuntat ca vom primi niste burse de merit, pentru a doua oara in istoria scolii mele. Sunt in clasa a 11-a. Intrebarea mea este: daca nu apuc sa iau banii de la contabil, intrucat el îi va distribui atunci cand va primi fondurile de la primarie, ce se va întampla? Vor fi redistribuiti din nou in contul primariei sau îi voi putea lua si in alta zi? Anul trecut abia am reusit sa îi iau, intrucat nu m-a anuntat diriginta, spunand ca ea nu stie nimic despre asta, dar culmea, ceilalti colegi isi luasera cu totii banii. Am intrebat la secretariat, am intrebat-o si pe diriginta, insa cu totii mi-au spus ca nu stiu nimic legat de acest aspect. Teoretic, ar trebui sa fim anuntati de diriginta pe grupul clasei, insa nu se intampla niciodata asa. Acesti bani se acorda la sfarsitul anului scolar, nu in fiecare semestru sau in fiecare luna.
Va multumesc!

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" îi voi putea lua si in alta zi?"

da, te așteaptă cuminți, fii liniștit

| Louisa28 explică (pentru sierra1):

Multumeac de raspuns! Intrebam, intrucat anul trecut, o colega care vine din alta localitate, nu a putut sa isi ia banii in toamna. Nu stiu explicatia, iti multumesc din nou de raspuns!

| sierra1 a răspuns (pentru Louisa28):

Bafta

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la secretariat si le lasi contul in care ei i ti vor baga alocatia, poatre colega ta nu avea cont deschis la banca si pana a deschis contul banca a durat.

| Louisa28 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Buna! Am intrebat daca e posibil sa primim banii in conturi, ieri, cand am mers sa imi iau diploma, iar diriginta ne-a spus ca nu ne putem face conturi, habar nu am de ce, dar tot ce a spus a fost ca vom primi acei bani in mana.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Louisa28):

Atunci trebuie sa astepti, poate nici ei nu au primit banii de la ministerul educatiei, daca scoala nu a primit banii nu vor avea cum sa-ti dea, vor fi întîrzîieri, daca nici de data aceasta nu te anunta diriginta îi faci plîngere la directorul scolii el trebuie sa ia masuri ca banii sa fie dati celor care au dreptul la ei cum esti tu, nu doar unii colegi sa ia bani si tu sa astepti, plîngere la director daca nu se rezolva nici asa mergi la politie si ei vor intra pe fir si vor rezolva situatia urgent.

| Louisa28 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dureaza as ade mult intrucat nu de la minister vin banii, ci de la primarie, insa ce am eu se numeste profesor dezinteresat. Aca ai un grup cu elevii din clasa ta, de ce nu le scrii acolo, ca sa stie toti ce au de facut? Asta nu am inteles niciodata.

| anonimg a răspuns:

Atunci tii legatura cu colegii; cu cati mai multi. Trebuie sa aveti un grup al elevilor pe whatsapp.

| Louisa28 explică (pentru anonimg):

Multumesc de raspuns! Insa nimeni nu prea stie exact, deoarece banii vin de la primarie. Anul trecut, cand au sosit, contabilul a anuntat-o pe mama mea, probabil ca si acum tot ea o sa îi ia. Ciudat este ca toti dirigintii se la alte clase stiau de burse, asa ca le-au transmis elevilor, numai diriginta de la clasa mea spunea ca nu stie nimic.