| Ruxandra100 a întrebat:

Bună seara TPU! Am nevoie neaparat de ajutor la lb. engleză.laughing Mâine dau test din prezentul simplu şi prezentul continuu. Eu ştiu cum se formează, dar nu ştiu cum să le identific. Adică dacă îmi dă să pun un verb din paranteză la forma corectă mi-e frică să nu mă încurc. Help me, please puppy dog eyes!

Răspuns Câştigător
| c0ton a răspuns:

Present simplu : Substantiv/Pronume etc + verb la prezent
Exemplu : I drink water
You drive a car
It smeels good.
Present Continous.
[Substantiv/Prenume etc] + verbul to be + verbul cu terminatie -ing.
I am searching a book.
Ca sa le identifici nu e greu trebuie sa stie ce am zis mai sus ca verbele la continuu au verbu to be in alcatuire plus un verb ales sau prezent in propozitie cu terminatie ing. Presentu simplu e present pur deci nu ai ce incurca.
Hai sa dau un exemplu aleatoriu de alegere a formei corecte.
He ____ (to go) to school now.
He is going to school now. Ca sa stii cum sa utilizezi aceste doua timpuri trebuie sa stii sa asociezi corect adica dupa verb daca are o menire sau o perioada a zilei sau unitate de timp atunci e locu lui present continous hai sa iti dau un exemplu
I am studying to become a doctor.
I am going outside after the homework.
She is always going to class late.
Verbul present continuu e folosit cand se descrie o situatie chiar pe moment gen in romana : Eu am de gand sa mananc dupa ce scriu aceasta scrisoare.
Present simplu nu e este vorba de un present exact pe moment ci mai degraba unu simplu (asa cum precizeaza si numele) gen I wash my hands with soap(PS) I am washing my hands after the dinner(PC)
Inteles?

| c0ton a răspuns (pentru c0ton):

PS si PC sunt abrevieri pentru Present Simplu si Present Continuu

| Ruxandra100 explică (pentru c0ton):

Multumesc mult ^_^! Am dat lucrarea, acum sa vedem ce nota iau laughing) big grin

3 răspunsuri:
| Faxty a răspuns:

Pai depinde daca tu stii sa traduci propozitia. Daca o taduci si iese o actiune simpla normala sau dintr-un orar, adica daca e planificata este Present Simplu, daca traduci si iese ca actiunea se petrece in momentul vorbiri e Continues. La continues se foloseste de obiceino NOW sau alte formulari ca sa iti dai seama. Sper ca te-am ajutat!