| Raluka100 a întrebat:

Sunt Clasa a-6-a...Vreau urgent niste raspunsuri pana miercuri.Deci... dau test la matematica si nu inteleg C.m.m.d.c (adica cel mai mare) si C.m.m.m.c (cel mai mic).Va rog ajutati-ma! Funta mare la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| BiancaGeorgiana a răspuns:

Buna pai se calculeaza in felul urmator si nu e cel mai mare si cel mai mic. E cel mai mare divizor comun si cel mai mic multiplu comun. Le calculezi asa:
Cmmmc:
-descompunem nr in factori primi
-produsul factorilor comuni si necomuni luati o singura data cu exponentul cel mai mare este cmmmc al numerelor

cmmdc:
-produsul factorilor comuni luati o singura data cu exponentul cel mai mic
bineinteles ca si la cmmdc descompui in factori primi
Sper ca ti-am fost de ajutor. Succes la test :*.

7 răspunsuri:
| denysyk a răspuns:

Sunt tot in a vI-a si cmmmc cel mai mic multiplu comun

| Fineas_Gavre_1980 a răspuns:

Chiar azi am facut cmmmc!
Cmmmc= cel mai MIC multiplu comun
Cmmdc= cel mai MARE divizor comun

Divizor = numarul la care se imparte exact nr. x
Ex. 10 e divizibil cu 5, 5 e divizor
Multiplu = x de la divizor

Cmmdc SE face prin urmatorii pasi:

1. Se descompun nr. in puteri de numere prime
2. SE iau puterile COMUNE cu cel mai mic exponent
3. Apoi SE face produsul puterilor.

Ex. (4, 8) =
4 = 2 la puterea 2
8 = 2 la puterea 3
Se ia 2 la put. 2 pentru ca e comun Si cu cel mai mic exponent
Deci, (4, 8)=2la put. 2 = 4

Cmmmc se face:
1. Se descompun in puteri prime
2. Se iau toate puterile o singura data cu cel mai MARE exponent
3. Apoi se face produsul intre puteri

Ex. [10, 20]
10 = 2 * 5
20 = 2 la 2 * 5
[10, 20] = 2 la 2 ( deoarece are cel mai mare exponent) * 5
Deci, cmmmc la 10 si 20 e 4 * 5 = 20

Cu placere!
Bafta la test, eu l-am dat in 15!

| Roziozi a răspuns:

Mai exact, ce nu intelegi?

| cosmin344 a răspuns:

C.m.m.d.c. este cel mai mai mare divizor comun intre 2 sau mai multe numere. Exemplu:
Sa zicem ca avem 2 numere 12, 24.
12=4x3 adica 12=2 x 2 x3
24=4x6 adica 24=2x2x2x3
C.m.m.d.c. dintre 24 si 12 este produsul numerelor care se includ in ambele numere, adica 2x2x3 adica 12.
C.m.m.m.c. este cel mai mic multiplu intre 2 sau mai multe numere. Exemplu:
Sa zicem ca avem aceleasi numere 12, 24.
12=2x2x3
24=2x2x2x3
C.m.m.m.c. dintre 12 si 24 este egal cu produsul dintre 2x2x2x3 adica 24.
Sper ca ai inteles!

| stref a răspuns (pentru cosmin344):

Eu le stiu, dar din ce ai facut tu aici n-am inteles nimic

| DianaDiaa021299 a răspuns:

Deci...C.m.m.d.c- cel mai mare divizor comun iar C.m.m.m.c - cel mai mic multiplu comun! Sper sa te ajute acest raspuns... Funda?