| AndreiBulzan99 a întrebat:

Am luat 8.1 la bac la romana si am depus contestatie in vederea faptului ca ma asteptam la o nota peste 9. Credeti ca mi-ar putea scadea nota in urma contestatiei?

Răspuns Câştigător
| Conii25 a răspuns:

8.1 am luat si eu, si am gresit doar la rezumat la eseu. In barem scria ca se scad 0, 6 puncte, dar de la 0, 6 la aproape 2 puncte nici eu nu stiu cum de s-a ajuns. Am vrut si eu sa fac contestatie, dar mi-a fost frica ca o sa-mi scada si mai mult pentru ca la romana e interpretabil si mai ales ca am luat la mate 5, 5, mi se micsora media de tot. Te rog frumos sa ma anunti daca ti-a mai crescut nota. Eu sper sa iti dea nota dorita, stiu cum eu, nici eu nu ma asteptam la 8, ca pana la urma am scris 7 pagini si nu sunt genul sa scriu aiureli.

| AndreiBulzan99 explică (pentru Conii25):

Ideea e ca eu am medii mari la celelalte materii, 9.15 la mate si 10 la bio si romana ma trage in jos. Stiu sigur ca am facut mai mult de 8.10, totusi mi e foarte frica de corectare.

| Conii25 a răspuns (pentru AndreiBulzan99):

Felicitari pentru notele pe care le-ai obtinut! Eu zic ca o sa intrii la ce facultate vrei fara probleme! Eu am o medie mica 7, 11 pentru ca m-a tras in jos nota la matematica 5, 50, desi am facut meditatii 2 ani Eu am fost la liceu la tara si nu prea se face carte aici. Mult succes la facultate si sper ca ti-au marit nota!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De putut normal ca poate. Restul, n-avem de unde sa stim ca nu citim in stele.

| Evolution a răspuns:

Daca te astepti la o nota peste 9. Atunci nu ai de ce sa iti faci griji. Noi nu stim ce ai facut tu acolowinking

| Dishka a răspuns:

Da se poate scădea, dar in cazul in care esti sigur ca nota ta ar fi trebuit să fie mai mare, iar cel care o reevalueaza consideră la fel atunci o va creste.

| AllyAlexandra20 a răspuns:

Dacă nu îți vor fi găsite alte greșeli, atunci nu ar avea de ce să-ti scadă nota. Oricum, dacă ti-ai făcut dinainte calculul și așteptările tale sunt așa de mari, cel mai probabil ți se va mări nota.