| DaTRoll a întrebat:

Daca am luat 5.50 la romana( bac) si am depus contestație..credeti ca sunt in stare sa imi scada sub 5?

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca n-ai lucrare de 5, 50 si de mai mic, da, normal ca poate sa-ti scada.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi ca tu cersesti funda pe un raspuns incomplet si confuz. Notele nu se modifica doar cu 0.10 sau 0.50 se modifica cu cat e nevoie. Noutatea e ca modificarea ramane finala chiar daca e vorba de 10sutimi, ceea ce nu se intampla pana acum. Asa ca ii poate scadea sub 5 sau ii poate creste peste 6. Inainte sa mai tii teorii despre cum cersesti tu funda asigura te ca raspunzi si ce trebuie

| LPCTSTR a răspuns:

Clar.

| AC4S4 a răspuns:

Corectorul nu știe ce notă ai la examen, ca să nu fie influențat. Așa că el nu știe că în mâna lui e o lucrare de nota 5, 50... poate să creadă că e o lucrare de 4, 50 și că îi face un bine crescând-o la 5.

Sunt șanse să îți scadă, la română fiind foarte subiectiv. Dar, în general, notele după contestații cresc, nu scad.

| Iunix a răspuns:

Anu trecut am luat 6, 40 caz în care după calculele mele trebuia să iau cel puțin 7, 40, chiar 8. Am depus contestație. Şti când a venit rezultatu? După vreo 2 săptămâni, până în ultima zi când se mai putea face vreo înscriere la facultate. După contestație am luat 6.
Şi după aceea nu mai poți să faci nimic, aşa rămâne.

| anamaria82726 a răspuns:

Sa iti zic ce s-a intamplat la evaluare nationala. Cei care au avut peste 9 si au pus contestatie le-a scazut si la cei cu note mai mici le-a crescut(nu in toate cazurile) stiu ca nu are legatura, zic doar ca eu cred ca nu iti scade, sa imi zici si mie ce nota ramane

| DaTRoll explică (pentru anamaria82726):

Mi a mărit pana la 6.90, adica 1.40 in plus

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! Nota poate fi modificată în plus sau în minus şi cu 0, 10 şi cu 0, 50 de puncte, iar nota finală este cea de la contestaţii, conform Ministerului Educaţiei Naţionale.  Deci iti poate scade pana la 5, nu mai putin. Sau in cel mai fericit caz sa ti creasca pana la nota 6. Dar tu stii mai bine ce ai scris, daca crezi ca meritai mai mult fa contestatia, daca crezi asta e nota, mai bine nu fa sa nu cumva sa ti scada. Sper ca te am ajutat. Funda?happy

| LPCTSTR a răspuns (pentru Ursulet2019):

Au straight face
În 2018 mai pot fi întâlniți cerșetorii de funde?
Credeam că rasa lor a dispărut în urmă cu 4 ani și că doar câțiva "norocoși" mai moștenesc genele lor.

| Ursulet2019 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Buna! Tin sa-ti aduc la cunostiinta faptul ca ne aflam pe un site de asa natura incat aceste premii ne sunt folositoare la a avansa in stadii, precum si in a obtine anumite distinctii specifice site ului. Daca tu nu esti constient de locul unde te afli (online desigur) te rog respectuas sa ti schimbi activitatile online.
De asemenea consider ca este dreptul meu ca atunci cand consider ca este necesar sa amintesc acest aspect il voi face-mai ales daca eu cred ca raspunsul meua fost unul clar si am putut sa ajut. O zi buna iti doresc! happy

| Ursulet2019 a răspuns:

Iti inteleg punctul de vedere cu toate ca nu pot fi de acord cu el, ceea este absolut normal ca parerile sa fie impartite. Insa cu jignirile eu am o mare problema, de obicei nu raspund la aceste mesaje, dar te rog sa te gandesti daca era absolut necesar sa deschizi acest subiect in contextul in care omul care a pus intrebarea asteapta un raspuns care sa l ajute(ca d asta a scris aici)...cat despre tine..iti urez mai multe ratiune si bun simt in viitor.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Ursulet2019):

Pot spune acelaşi lucru şi pentru tine.

| Fedaskyn a răspuns:

Orice este posibil atata timp cat unii corectori gandesc "de ce imi dau asta mie de munca degeaba?" si de aceea nu prea corecteaza foarte meticulos, dar nu cred ca te scade sub 5

| MarcoXD a răspuns:

Este posibil.