| anonim_4396 a întrebat:

Am fost clasa a Xl-a si am trecut a Xll-a. Mi-am gasit un loc de munca bine platit si nu as vrea sa il pierd. Vreau sa stiu daca pot face clasa a Xll-a la seral la acelasi liceu, sau ce sfat imi dati. M-am gandit sa fac o cerere de retragere si sa fac clasa a Xll-a anul viitor, sau cand o sa am nevoie. Ce ziceti? Cel mai bun sfat are FUNDA!

Răspuns Câştigător
| figure a răspuns:

Sfaturi poti sa tot ceri, insa nimeni nu stie mai bine ca tine care e situatia concreta.

Treaba e in felul urmator :
- daca abandonezi liceul in punctul asta, iti va fi foarte greu sa il mai finalizezi mai tarziu si e posibil sa ramai cu acest "handicap" toata viata.
-daca nu ai neaparat nevoie de un venit (ex. ratiuni de subzistenta), eu zic ca nu merita sa iti sacrifici liceul pentru "un job bine platit"
-nu stiu ce job ai gasit dar este posibil ca pentru un job bine platit acum, sa ratezi joburi mai bune in viitor (pe care le-ai gasi cu o diploma de bac si facultate)

Daca ai alta parere decat cea din sfatul meu, trebuie sa ai argumente foarte solide, sa ai multa siguranta si sa fii o persoana puternica!

Multa siguranta nu cred ca ai, altfel probabil ca nu ai mai pune intrebarea asta aici.

| anonim0095 a răspuns (pentru figure):

Am fost o luna la job-ul respectiv. Am fost bine si corect platit dar m-am gandit ca mai bine ar fi sa inchei scoala. Multumesc.

6 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Buna. Sfatul meu este sa nu renunti la scoala, orice s-ar intampla. Daca incepi sa lucrezi, nu vei mai avea acelasi chef / rezultate si iti spun asta din propria experienta. Vezi daca nu reusesti sa lucrezi part-time la acel job, mergand dupa scoala. Va fi mai obositor, dar macar le faci pe amandoua. Dupa ce iei Bac-ul, ai toate sansele sa te angajeze full time si vei avea o dubla reusita. In cel mai rau caz, daca nu exista posibilitatea jobului part time, dupa Bac poti reaplica la el, in speranta ca vei mai gasi disponibil acel post.

| neutrino a răspuns:

Faci o mare prostie, sigur vei ramane si fara studii si fara job. Fiecare lucru bine facut se face la vremea lui. Acum e vremea studiului.

| stlucian a răspuns:

Intereseaza-te la secretariat.Depinde de scoala daca accepta transferul la seral.Eu zic sa continui cu scoala(fara retragere/intrerupere).
S-au cere o audienta la directorul scolii(explicand-u-i problema)si va gasi el o solutie.
Mult noroc thumbs up

| AndreeaIonela a răspuns:

"cel mai bun sfat are funda" toata situatia asta a ta e relativa. daca tu consideri ca un loc de munca e mai important, da. poti sa te transferi la seral. insa nimeni de aici nu iti poate spune daca liceul la care esti are si seral sau nu. asta doar de la secretariatul liceului poti afla. insa ar fi pacat sa nu termini ce ai inceput. daca liceul nu are seral, asta ar insemna sa te inscrii la altul sau vorba ta, sa te retragi si sa te inscrii peste un an. Dar se merita sa abandonezi 3 ani de liceu? cel mai probabil dupa un an nu o sa mai ai nici un chef de scoala, si o sa iti vezi de munca. sfatul meu e sa ai rabdare, ia-ti bacul si apoi gaseste-ti altceva de munca.

| Aronel a răspuns:

Fa clasa a XII-a si daca vrei te duci la munca dar dupa masa. intelegi?