| kosti99 a întrebat:

as vrea sa stiu dacă este facultate de medicina cu predare în limba engleză si opțional limba română. Dacă da, unde si cum se numește.

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Alegi sa faci parte din seriile cu modul engleza, adica cu strainii. La Bucuresti se poate face acest lucru, numai ca nu vad de ce ai face asta. Taxa pentru studentii straini este enorma.

| kosti99 explică (pentru AdelinaC):

Nu e pentru mine, e pentru o persoana din UK si ar vrea sa vina sa studieze aici în engleză, dar sa învețe si romana.

| AdelinaC a răspuns (pentru kosti99):

Atunci se poate la Carol Davila, taxa era 5000 euro/an, nu stiu cat o mai fi ajuns acum. La grupele de straini i se va preda si va avea examene in engleza si va avea colegi straini cu care va comunica tot in engleza. Poate invata si romana in primii 2 ani cand se preda o limba straina obligatorie (engleza pentru romani si romana pentru straini) sau pe tot parcursul facultatii interactionand cu colegii romani. Sunt unii colegi rabdatori si ii pot explica anumite cuvinte pe care nu le intelege, altii mai rautaciosi. Exista o organizatie studenteasca numita SSMB unde va avea ocazia sa cunoasca oameni si sa interactioneze cu ei.