| Pyon a întrebat:

Buna TPU azi am dat examenul...voi ce ati scris la exercitiul cu virgula?

5 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Eu am zis ca desparte elementele prin justapunere. dar de fapt marca un raport de juscstapunere straight face

| Pyon explică (pentru introduaicinumele):

Deci..este bine cu raportul de juxtapunere? Alti copiii au spus ca s-a folosit pentru... enumeratie sau ceva de genul.

| MiculFaraon a răspuns:

Virgula marcheaza o pauza mai scurta in vorbire si desparte elementele unei enumeratii. - eu asa am scris big grin

| DiannaaMiha a răspuns:

Uite cum am scris eu:
In secventa data, virgula "," este semn ortografic si are rolul de a separa termenii unei enumeratii

| Blu3Li0n a răspuns:

Salut..azi am avut si eu si am scris doua feluri.
1Virgula marcheaza o pauza mai scurta in vorbire si desprate elementele unei enumeratii.

2.Virgula are rolul de a marca o ralitate a textuluiwinking