| ANGEL7DEVIL a întrebat:

ce orar este la seral si fara frecventa? ma intereseaza vacantele gen de craciun, intre semestre daca este si de cand incep cursurile si cand se termina? adica daca este si vacanta de vara..raspunde-ti urgent va rog.

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

La seral se merge in fiecare zi, de luni pana vineri ca la zi, numai ca dupa ora 16:00, adica seara.
Vacantele sunt la fel ca la elevii de la zi.

Insa la frecventa redusa sunt 3 saptamani de cursuri(perioada o alege scoala respectiva) adica de predare si 2 saptamani de lucrari si teze.
Deci 5 saptamani pe semestru.In semestrul doi deci, alte 5 saptamani.
Perioada o alege fiecare scoala dupa cum doreste.
Vacantele exista(de Craciun, de Paste, intersemestriala, de vara si la zi si la frecventa redusa.
Unele scoli fac o pauza de o saptamana la FR dupa cele 3 saptamani de predare, deci inainte de evaluari si teze dar unele scoli nu iau aceasta pauza.
La seral orele tin de la 16:00 pana pe la 20:30-21:00 iar la frecventa redusa cam tot la fel de pe la 15:00 pana seara pe la 20:00.
Cel putin asa este in orasul meu.
Elevii de la FR si seral au aceleasi drepturi ca elevii de la zi.happy
Unele licee sau scoli organizeaza cursurile de frecventa redusa in weekend, sambata si duminica iar unele de obicei de luni pana vineri depinde de hotararea fiecarei scoli.In general la scolile private cursurile la FR sunt in weekend.La stat de luni pana vineri dar pot fi si la stat tot in weekend cum am mai zis depinde ce alege directorul institutiei respective.
In rest, dorinta de carte sa fie.La seral si FR se face un an in plus adica si clasa a 13. Poti da bacalaureatul dupa 13 clase insa programa si cerintele sunt la fel ca la zi, nu difera (la bac ma refer)
Succes

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cursurile de la seral se fac după ora 15 :)
Vezi exemplu la linkul :
http://www.colegiulasachi.ro/seral12sem2/

http://nenitescu.coolpage.biz/orar/orar_seral/SEM%20I/12-16.10.2015/

http://colegiulenergetic.ro/orar/se/index.html

NU mai există învăţământ "fără frecvenţă"!
Este doar învăţământ la zi, la seral, sau cu frecvenţă redusă.

Chiar dacă te TRANSFERI la frecvenţă redusă, tot trebuie să PARTICIPI la ore!
Dacă lipseşti, vei fi exmatriculat/ă :(

La liceul cu frecvenţă redusă faci mai puţină materie în fiecare an; dar, per total se face tot atâta materie ca şi la zi - tocmai de aceea se face 1 an în plus ( deci, 13 clase, în loc de 12 ).
Programa este cam aceeaşi, inclusiv Programa de BAC!
Structura anului şcolar ( perioade cursuri şi vacanţele ) sunt ACELEAŞI ca şi la zi.

Orarul DEPINDE de liceul la care te vei înscrie!
La majoritatea se fac ore în timpul săptămânii ( eventual după masa )...

Vezi, spre exemplu, detaliile de la linkul :
http://www.liceuldecebal-bucuresti.ro/plan_scolarizare.html

...2-2013.doc

http://www.diana-ionescu.ro/......ta-redusa/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......insa-au_1/