| AndreeaDenisa99 a întrebat:

Buna,TPU! Cine ma poate ajuta si pe mine cu o problema? De curand am terminat clasa a8a,am dat examenele si am reusit sa am o medie de admitere la liceu de 8, 15. zilele trecute a trebui sa mergem si sa punem codurile pentru a intra la liceu..cu o zi inainte eram sigura ca vreau sa merg la Filologie, insa in dimineata urmatoare am avut o discutie cu o profesoara de matematica si mi-am schimbat parerea la 360 de grade..asa ca am pus prima optiune "mate-info" crezand ca va fi usor pentru ca am vazut cu ce medii s-a intrat anul trecut si majoritatea au reusit sa faca fata profilului..si vreau sa stiu daca este greu si daca o sa ma pot descurca, tinand cont ca media mea la matematica varia intre 7 si 8... daca imi puteti da mai multe detalii despre profil si despre orele pe care o sa le am v-as fi foarte recunoscatoare..Multumesc anticipat! Dau funda happy

4 răspunsuri:
| Diiana232997 a răspuns:

Nu stiu daca ai facut bine ca te-ai lasat influentata. Trebuia sa-ti alegi profilul care vroiai, adica in functie de materiile care iti plac. Eu is la filo, nu m-am dus ca sa scap de mate, pur si simplu iubesc limbile straine, in special engleza. Nu stiu cum va fi la mate info, vei face multaaaaaa mate laughing oricum te poti transfera daca nu e ceea ce iti doresti sau daca nu te descurci happy

| DeeaMarry a răspuns:

Deloc inteleapta decizia ta.
La liceu e mult, mult mai greu la matematica decat in generala. Notele vor scadea cu cateva puncte.
Vei putea sa te transferi daca simti ca nu iti place si ca nu te descurci.

| gingergirl1 a răspuns:

Omg! laughing Exact cazul meu tongue Daca ma intrebai cu o luna inainte unde vreau sa ma duc(pe ce profil) iti ziceam clar "filologie!" Media mea la mate era la fel ca si la tine (7-8) Eu sunt foarte comoda de felul meu asa laughing Si ma rog, prima optiune am pus M.Sadoveanu mate info,pentru ca am vazut ca se intra cu o medie mai mica (intentionand sa ma transfer dupa aceea la filo),a fost singurul liceul pe care l-am pus pe mate info,fiind prima optiune acolo cred ca ma repartizeaza [dar ma transfer],e complicat, de fapt eu sunt intr-un fel inscrisa la un liceu teologic, sti? Deci nu trebuie sa imi fac griji, in fine
Eu zic ca ai facut o prostie, matematica de la liceu e mai grea decat in generala la fel si la informatica.Mai ales daca e un liceu bun se va face matematica si informatica pe bune! si faza e ca nu te poti transfera asa usor,de exemplu de la mate-la filo sad
Dar ce e clar este ca profilul mate info este unul de viitorwinking Poti da chiar si la A.S.E.E foarte bun profilul dar pentru cine face fata si ii place matematica, eu nu pot zice ca nu imi place matematica DELOC, imi place, e logica, o inteleg dar nu imi place sa lucrez laughing Ca sa fi bun la mate trebuie sa lucrezi non stop la ea laughing
Sti de ce sunt medii mai mici la mate? pentru ca nu prea se duc copii, am vazut licee de 7.50-8 (Benjamin Franklin) unde la filo se intra cu aproape 8 si la mate cu 6 si ceva...Si ai observat ca cele mai mari medii sunt la stiinte sociale? Pentru ca e concurenta mai mare! E cel mai usor profil(e si frumos in acelasi timp) si nu se da bac-ul la mate laughing
Mdaa..pai nu stiu ce sa iti zic acum, stai un semstru si vezi cum merge, daca iti place si daca te descurci daca nu, te transferi si gata! Dai bineinteles niste diferente dar decat sa faci 4 ani de zile ceva ce nu iti place mai bine asawinking
P.S : si profilul "stiinte ale naturii" e foarte bun (dar eu nu ma vad ca si medic sau asistenta, eu as lesina inaintea pacientului daca intelegi laughing )
Oricum, mult succes la liceu:*

| Ralushikaralushikamika a răspuns:

Asta am patit si eu.Cu 2 zile inainte de punerea codurilor, m-am razgandit de la stiinte sociale la mate-info, intensiv infolaughing
M-am panicat putin, ma gandeam ca nu o sa ma descurc.Singura diferenta e ca eu am avut in gimnaziu doar 9 si 10 medii la mate.Nu stiu ce sa zic... sa vedem la toamna ce o sa fie.La fizica cum te descurci?