| anonim_4396 a întrebat:

La evaluarea nationala la matematica am facut urmatoarele:in prima parte am gresit un exercitiu,in cea de-a doua am facut corect desenul la ex 1, am rezolvat ex 3(n-am stiut 2-ul), am stiut sa fac punctul a de la ex 4(sa aleg niste valori si sa reprezint grafic functia) si am incercat sa rezolv expresia,dar nu cred ca am facut bine,desi am stiut sa descompun in factori si am scris formulele.
In partea a treia am facut la ambele exercitii punctele a corect si am incercat sa fac punctele b, dar am gresit. Punctele c nu le-am mai facut.
Mi s-a dat nota 5.45...
Am depus contestatie. Vreau sa stiu,am facut alegerea potrivita? As fi meritat mai mult? Daca da, cat?

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Având în vedere că mai mult nu ai făcut decât ai făcut, aș zice să te mulțumești cu 5.45

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Din ce am calculat ar fi trebuit sa iau mai mult.Prima parte valoreaza 3 puncte.
Din acele 3 puncte am facut 2.5.

In a doua am facut desenul(0, 5 p), exercitiul al treilea(0, 5 p), punctul a de la functie(0, 5 p) si am incercat sa rezolv expresia(0, 10 p)Si pe incercare se acorda ceva din cate stiu, mai ales din moment ce am scris si formulele.
Pe partea a doua trebuia sa primesc 2, 10 puncte.

Iar in partea a treia punctele a valoreaza un punct.
Pe ce am facut si pe la b ar trebui sa mi se acorde minim 20 de sutimi.
Deci in a doua parte 1, 20 puncte.

Cu un punct din oficiu trebuia sa-mi iasa 6.80.
Dar nu sunt sigura daca am calculat corect, de aceea vreau sa aud si parerea celorlalti.
Dupa ce am facut totusi consider ca 5.45 este putin.
Fa un calcul si spune-mi daca chiar atat merit stiind ca fiecare exercitiu valoreaza 50 de sutimi si se acorda punctaj si pe incercare.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Se pare ca nu pot modifica raspunsul...Scuze,pe partea a doua trebuia sa primesc 1 punct si 60 de sutimi.
Si astfel in total trebuia sa-mi iasa 6.30.