| anonim_4396 a întrebat:

La evaluarea nationala la matematica am facut urmatoarele:in prima parte am gresit un exercitiu, in cea de-a doua am facut corect desenul la ex 1, am rezolvat ex 3(n-am stiut 2-ul), am stiut sa fac punctul a de la ex 4(sa aleg niste valori si sa reprezint grafic functia) si am incercat sa rezolv expresia,dar nu cred ca am facut bine, desi am stiut sa descompun in factori si am scris formulele.

In partea a treia am facut la ambele exercitii punctele a corect si am incercat sa fac punctele b, dar am gresit. Punctele c nu le-am mai facut.

Mi s-a dat nota 5.45...

Am depus contestatie. Vreau sa stiu, am facut alegerea potrivita? As fi meritat mai mult? Daca da, cat?

9 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Daca nu e pe barem, oricat ai incercat tu sa mai bagi o formula, o vrajeala, o aia, nu merge. Nu e romana sa o mai dai pe abureala. E matemetica. Ai scris ceva din barem iei punctaj, n-ai scris aia e...

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Cum a spus si utilizatorul de mai sus, fara a lua in calcul incercarile trebuia sa primesc MINIM 6.
La expresie am facut pana la jumatate corect si sunt sigur ca se da punctaj si pe aia.
Deci cred ca trebuia sa iau peste...
Dar nu stiu daca gresesc, de aceea am intrebat.

| AC4S4 a răspuns:

Din ce ai spus tu ca ai facut, ar trebui sa iti dea minim 6 (fara a calcula incercarile de la punctele b si incearcarea de rezolvare a expresiei).

Totusi, daca ti-a dat mai putin, tind sa cred ca nu ai facut atat de corect precum crezi tu. Te-ai uitat pe barem?

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Da,m-am verificat de mai multe ori.

| Extraterestru2 a răspuns:

Să ne zici cât ai luat până la urmă.
După cum ai spus, ar trebui să îți crească puțin nota, dar contestațiile sunt riscante. Baftă multă!

| cosminandrei96 a răspuns:

Cat ai luat pana la urma?

| anonim_4396 explică (pentru cosminandrei96):

5.25 laughing
Iar la romana mi s-au acordat 70 de sutimi(8.70).
Voi avea MA 7.42.
E chiar atat de slaba nota de la EN(7.42)?
La matematica cel putin am incercat.Nu am fost niciodata bun la materia asta csf...
Tu cat ai luat?

| cosminandrei96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca nu mi se pare atat de mica media, mai ales ca se vor scadea mediile de admitere anul asta. Multa bafta la repartizare!
Ps. Sunt a 10-ahee hee

| ShoutoTodoroki a răspuns (pentru cosminandrei96):

Mersi! big grin