| anonim_4396 a întrebat:

La sfarsitul luni acestea voi sustine proba de BACALAUREAT. Sunt de profil tehnologic si as vrea si parerea voastra despre ce se va da la romana la subiectul 3. Pana in prezent am invata : Baltagul, Morometi, Ion, Moara cu noroc, Ultima noapte., Iona si Floare albastra, stiu ca mai am putin timp dar sunt nelamurit cu cateva opere cum ar fi Basmul care s-a dat anul trecut, Testament s-a dat la simulare, iar drama s-a dat la sesiunea pentru olimpici. Voi ce parere aveti, credeti ca se va da doi ani la rand basmul sau ce s-a dat la sesiunea speciala sa dea iar la bac? As vrea sa sar peste ele ca sa am mai mult timp pentru restul. As vrea sa argumentati raspunsul daca puteti. Multumesc, voi da si funda.

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Tare rău mai scrii românește!
Eu am terminat liceul în urmă cu 53 de ani și, din cîte urmăresc și eu pe acest site TPU, cam aproximativ aceleași opere se cereau și pe atunci: „Ion", „Moara cu noroc", „Mara", „Testament", „ Ultima noapte...", „Baltagul", Bacovia. Eminescu, Ion Barbu și alți cîțiva.
Oare în 53 de ani, literatura română nu a mai creat nimic?
Tare anapoda mai gîndesc oamenii aceștia care diriguiesc rosturile învățăturii în această țară românească.
Nu știu unde oare vom ajunge...

| anamariarot a răspuns:

Degeaba ții cont de astea... Exemplul concret e BAC-ul de anul trecut de la uman: la BAC au primit exact ce au avut și la simulare. La real/tehnologic la simulare a fost și G. Călinescu, iar la BAC a fost romanul interbelic, deci și Călinescu. De asemenea, în câțiva ani la rând s-a dat doar poezie.
Eu n-am învățat(anul trecut am dat eu) și nici acum n-aș învăța Lovinescu și Dacia literară laughing. Te-aș sfătui să înveți și din poezii, că poate pica orice...

| Altadata a răspuns (pentru anamariarot):

Totusi e putin cam mult, ma voi axa pe morometii si poezie

| Samariteanul a răspuns:

Cred ca se va da ceva mai usor, coborand putin nivelul de la basm la roman. Daca anul trecut s-a dat mai greu acum e posibil sa-ti dea mai usor sau invers.Eu raman la Moara cu noroc sau Baltagul.(parerea mea)

| Altadata a răspuns (pentru Samariteanul):

De fapt am gresit, anul trecut la simulare a fost basmul, iar la bac un roman interbelic, eu voiam doar parea daca credeti ca se vor mai da acestea?

| George989898 a răspuns:

M-am uitat pe subiectele din anii 2014-2017 si am observat ca se dau subiecte generalizate si usor de abordat. Cel mai importat e sa stii, pe langa ce ai invatat tu, si un basm( Povestea lui Harap-Alp -tema si viziunea desprea lume si caracterizarea lui Harap-Alb), O poezie interbelica (Testament, Eu nu strivesc corola de minuni a lumii), O scrisoare pierduta (chiar daca ai invatat Iona), dar si poezia Plumb de George Bacovia.
Stiind toate aceste opere ai cam 98% sanse sa cazi pe subiect.
Si asa ca o presimtire: ori pica nuvela ori basmul.
Mult succes!