| anonim_4396 a întrebat:

stau prost cu functiile sintactice la romana,ma pluteti ajuta? Aa si era sa uit la chimie ma pluteti ajuta cu egalarile,sa imi explicati cum puteti voi, eu apreciez toate raspunsurile.

Fundita happy

Răspuns Câştigător
| Paula2603 a răspuns:

Cazurile substantivului:
Nominativ (N)
a) subiect (cine?)
ex: Soarele straluceste pe cer.
b) nume predicativ
ex: El devine doctor.

Acuzativ (A)
a)complement direct ( pe cine?,ce?)
ex: Pe Ion l-am salutat.
b)complement indirect (despre cine?,cu cine?, de la cine?, cat?,cati?,cate?)
ex: Vorbim despre vacanta.
c) atribut substantival prepozitional (care?, ce fel de?)
ex: Floarea din pahar este parfumata.
d) nume predicativ ( va fi precedat de o prepozitie de acuzativ : de la, spre, din,cum)
ex: P odul este din piatra.
e) complement circumstantial de mod (cum?,in ce fel?,in ce masura?)
ex: Ma imbrac ca prietena mea.
f) complement circumstantial de loc ( unde?,de unde?, pana unde?,incotro?)
ex: Mergem la scoala.
g) complement circumstantial de timp (cand?,de cand?, pana cand?)
ex: A venit inainte de sosirea invitatilor.

Dativ (D)
a)complement indirect (cui?)
ex: I-am daruit mamei un ghiocel.
b) nume predicativ
ex: Copiii sunt asemenea parintilor.
c) atribut substantuval prepozitional (care?,ce fel de?)
ex: Copiii asemenea parintilor sunt admirati.
! In cazul dativ exista prepozitii specifice acestui caz: aidoma,datorita,gratie,multumita etc.

Genitiv (G)
a)atribut substantival genitival ( al cui?,a cui?,ai cui?,ale cui?)
ex: Notele elevului sunt mari.
b) atribut substantival genitival prepozitional (care?,ce fel de?)
ex: Baiatul din fata Elenei e colegul meu.
! Prepozitii si locutiuni prepozitionale cazului genitiv: impotriva,indaratul, inaintea, in fata, in spatele, deasupra etc.

Vocativ (V)
Substantivul in cazul vocativ nu are functie sintactica, nu raspunde la nici o intrebare, exprima o adresare directa si se izoleaza prin virgula de restul enuntului.
Sper sa te ajute. Mai multe informati nu am deoarece sunt clasa a VI a.
Funda?

3 răspunsuri:
| Paula2603 a răspuns:

La chimie nu te pot ajuta. Zi mi ce fel ce functii sintactice si te ajut. Care dintre ele ca sunt multe.

| iamme0 a răspuns (pentru Paula2603):

Functiile sintactice de la toate cazurile N, Ac. vreau sa imi spui intrebarile functiilor asta ma intereseaza pe mine, multumesc de ajutor, daca mi le spui primesti fundita happy

| iamme0 a răspuns (pentru iamme0):

PS: Din greseala am scris doar N si Ac, ma scuzati voiam sa scriu de la toate cazurile