| sacrantolove a întrebat:

Sunt clasa a VIII a si ni s-a scazut nota la purtare cu 2 puncte, la toata clasa. Din cauza ca deranjam multe ore. E o prostie. Sa nu ma intrebati.
Si vreau sa va intreb daca mi-ar afecta viitorul sau activitatea scoalara si admiterea in liceu. Nu stiu daca este asa grav, deci ce parere aveti?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te afecteaza deloc o medie semestriala la purtare pentru admiterea la liceu, daca nu ai avut media anuala la purtare scazuta si in ceilalti ani de gimnaziu (cl.V-VII).

| Violleta2022 a răspuns:

Media la purtare te afecteaza direct, daca doresti sa mergi la o scoala militara sau de politie, unde se cere ca media sa nu fie mai mica de 9.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mediile la purtare din anii mei mici nu sunt așa de grave, și nu sunt luate în considerare mai târziu. Dar scăderea notei la purtare la o clasă întreagă poate fi contestată, căci pare nedreaptă.

| gabicoo a răspuns:

Te faci cuminte și te iartă!
Nota la purtare nu se scade la toată clasa. Nu e legal. Dacă elevul dă semne de îndreptare a comportamentului poate fi iertat de sancțiune!
Sper că nu ești tu cel mai indisciplinat din clasă

| cosmin1324 a răspuns:

Nu, dar se poate sa te afecteze daca vrei sa dai la politie

| oceanoflove a răspuns:

Profesoara chiar v-a scazut nota de fata cu toata lumea (a scazut la fiecare in parte; de obicei in cele mai multe cazuri se scade cu creionul pentru ca in caz de ceva sa stearga) sau doar a zis ca va scade nota la purtare? Pentru ca in acest ultim caz, stai linistit ca nu ajunge sa va scada e doar asa sa va sperie. Alta solutie puteti sa incercati sa vorbiti cu dirigintele.

| Castoru2 a răspuns:

Te poate afecta daca vrei sa te faci militar dar nu trebuie sa iti iasa sub 8 pe an(media dintre cele doua semestre)