| Cristianexr a întrebat:

Vreau sa cer niste pareri, eu ma pricep bine la informatica(HTML/CSS/JavaScript/Pascal/C/C++), are rost sa fac o facultate sau mai bine fac doar un curs pentru diploma recunoscuta?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Defineste ce inseamna pentru tine ca te pricepi bine, ca intre perceptia ta si ceea ce inseamna intr-adevar ca stii programare poate fi o mare diferenta.

Facultatea iti pune niste baze serioase in ceea ce priveste programarea, la fel cum iti ofera si un mod de gandire un pic diferit.

Cursurile alea de care vb tu nu iti fac decat sa te invete superficial ceea ce inseamna sintaxa unui limbaj de programare.

Iar la urma urmei la un interviu la angajare diploma aia poate conta enorm mai ales daca te bati cu mai mult candidati pe loc

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diploma de la facultate cantareste si ea, mai ales pentru firmele mari(multinationale) care cauta absolventi de la facultati de IT. Plus ca in facultate mai deprinzi niste fundamente mai mult sau mai putin utile, pe care probabil nu le vei deprinde in alta parte.

E firesc sa faci mai departe facultate in domeniu. Poti in acelasi timp sa mai faci cursuri(sa obtii certificari sau ceva experienta practica) in timpul liber.
Sau poti lucra acasa, faci niste proiecte, un portofoliu, fiindca ala conteaza cel mai mult(experienta) daca te angajezi.

Cert e ca in facultate vei face destula programare, algoritmi, limbaje, tehnologii. Nu o sa faci HTML, CSS si Javascript in facultate, adica...nu la un mod intensiv, ci doar asa in trecere, pentru ca pana la urma nici nu e nevoie. Astea se invata bine si de acasa.

Avand in vedere ca ai cam vrea sa eviti o facultate, ca multi altii de genul tau, mai mult ca sigur te sperie matematica, asa-i? Pai mai chinuie-te putin, ca nu e asa greu. Nu trebuie sa fii olimpic la mate, dar sa stii cat de cat bine baza din liceu si te descurci in facultate, apoi chiar si mai departe daca ai avea nevoie de ea tot te poti descurca, ipotetic, desi cei mai multi n-au.

| marian5693 a răspuns:

Parerea mea e sa faci un curs. La facultate faci multe materii, pe langa limbaje de programare si trebuie sa inveti pentru toate, si, pe langa asta se poate sa apara si restentele(care trebuie platite). Pe cand daca faci un curs, te bazezi numai pe limbaje si ai mai mult timp sa inveti in acelasi domeniu. Dar asta e doar parerea mea, nu spun ca e bine asa. Decizia iti apartine.

| suntserios a răspuns (pentru marian5693):

Ce zici tu acolo nu e un sfat deloc bun, un programator trebuie sa se bazeze pe niste fundamente in ceea ce programarea, nu sa invete niste limbaje asa superficial.