| Dianaa18 a întrebat:

Buna ziua. Am venit din Spania și nu am avut când sa ma înscriu la liceu in România. Școala a început și abia acum am ocazia de a ma înscrie, e posibil sa pierd anul?
Când ma înscriu trebuie sa fie ambii părinți cu mine? Ma pot înscrie dacă am buletinul pierdut?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu te inscrii singură de capul tău. Tre să prezinți niște acte (de studii) să știe omul (citește: inspectoratul) unde te primește, in ce clasă, diferențe...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar unde ai făcut ultimul an de școală? Dacă l-ai făcut în Spania, echivalarea studiilor prin minister este proces îndelungat. Fără acest act de la minister nu te poți înscrie. Nu sunt necesari părinții lângă tine, dar trebuie să prezinți acte, inclusiv buletinul.

| Dianaa18 explică (pentru sadrian46):

Și fără buletin nu ma pot înscrie? Buletinul nu îl pot face fără mama mea si ea încă nu a venit din Spania.

| sadrian46 a răspuns (pentru Dianaa18):

D-ta mergi la ușa, la secretariatul, la directorul liceului. Spui, mă numesc... Cum demonstrezi că tu ești? Buletinul este esențial.

| Lioana a răspuns:

Te mai poti inscrie. Daca esti minora, e nevoie de un singur parinte sa vina cu tine, nu de amândoi.
Va trebui sa-ti refaci buletinul daca l-ai pierdut.