| autodidact a întrebat:

Bună ziua, O întrebare pentru cei care au experiență în acest domeniu. Care sunt condițiile (pașii de urmat) pentru publicarea unei reviste școlare cu ISSN?

Răspuns Câştigător
| MistarGoGu a răspuns:

Asta ma cam depăseste. Ce stiu este ca Numerele ISSB / ISSN SE aloca pentru carti *( ISBN ) Sau periodice *( ziare, reviste, care fireste dupa cum spune numele apar periodic ) ISSN. Editurile de regula care tipăresc carti / reviste sau companiile de publishing care editează ziare *( tipărite / sau online ) solicita alocarea acestor numere unor autorități / agentii din tara de origine! Rolul acestor numere este statistic si de organizare!

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu am experienta cu publicarea vreunei reviste, am cochetat cu scrisul versurilor cand eram copil, textier mai tarziu pentru anumite proiecte, blogger candva pana cand am lasat totul balta

totusi s-ar putea sa te ajute putin urmatoarele :

https://bibnat.ro/isbn-ocazional/

https://www.totalpublishing.ro/index.php?route=stories/show&story_id=2

https://www.avocatnet.ro/......vista.html

| MistarGoGu a răspuns:

Numerele ISBN / ISSN se aloca din cate stiu de Biblioteca Națională. La o simpla cautare pe Goagal " alocare numar ISBN / ISSN " SIGUR vei gasi rezultate!

| autodidact explică (pentru MistarGoGu):

Am înțeles. Deci, Biblioteca Națională. Inspectoratul județean are vreun rol în "validarea" revistei școlare, sau nu are nicio legătură?

| MistarGoGu a răspuns (pentru autodidact):

Pai inspectoratele județene au rol de organizare si control in învățământ! Sa evitați orice " surprize " merita întrebat si pe acolo ca poate dati de un " Gica-Contra " sau un " Dorel plictisit de viața " care sa va ia la intrebari.
Daca ei suporta ceva cheltuieli legate de revista asta * editare / tipărire ) e alta treaba! Daca se face din donații, sponsorizări private *( publicitate ) sau vândută contra cost sau pe abonament nu stiu cu ce ii afecteaza pe ei! BAFTA la scris, editat si luptat cu birocrația!

| autodidact explică (pentru MistarGoGu):

Mulțumesc pentru informații și încurajăre!

| MistarGoGu a răspuns (pentru autodidact):

Asa de curiozitate ce liceu? Ce oras? Ma bucur ca o mica informație va poate ajuta!

| MistarGoGu a răspuns (pentru autodidact):

Asta ma cam depăseste. Ce stiu este ca Numerele ISSB / ISSN SE aloca pentru carti *( ISBN ) Sau periodice *( ziare, reviste, care fireste dupa cum spune numele apar periodic ) ISSN. Editurile de regula care tipăresc carti / reviste sau companiile de publishing care editează ziare *( tipărite / sau online ) solicita alocarea acestor numere unor autorități / agentii din tara de origine! Rolul acestor numere este statistic si de organizare!