| AvalohAlyn a întrebat:

Ce credeti ca ar fi de imbunatatit la invatamantul romanesc? Ce idei bune vedeti voi?

Răspuns Câştigător
| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Din punctul meu de vedere sunt foarte multe de schimbat in invatamantul romanesc. O idee ar fi ca scoala generala SA FIE generala! Adica sa pregateasca elevii cu, cunostintele generale cu adevarat folositoare! ( Cred ca din clasa 1-a pana in clasa 8-a un elev ar trebui sa vorbeasca corect limba romana, sa fie capabil sa vorbeasca fluent engleza, sa cunoasca geografia, anatomia, matematica, civica, cred ca ar trebui sa fie studiata si LOGICA ...etc) Si liceul ar trebui sa fie o pregatire pentru studile superioare in functie de ce vrea sa faca fiecare pe viitor! Cineva care vrea sa se faca medic nu vad de ce trebuie sa mai studieze la greu poeti, scriitori, istorie, religie, muzica etc. Nu am ceva foarte clar in minte..am scris ce mi-a venit pe momentlaughing)dar sper sa intelegi ideea. Oricum e o harababura totala sistemul de invatamant. 70% din elevi termina clasa a 12-a si nu au ramas cu nimic. Daca ii pui sa scrie pe un caiet tot ce au invatat un 12 ani de studii despre o geografie sau biologie sau istorie sa zic sau orice alt domeniu. nu cred o sa scrie 5 pagini.Petru ca sistemul actual de invatamant impune multe materii inutile. Elevii se tampesc...

6 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Introducerea unor noi materii.
Scoaterea unor materii fara sens/la care profesorii nu depun un minim de efort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-Sa nu ne mai puna sa invatam atatea formule.
Justificare: Oricum nu ne ajuta la nimic si daca sunt chiar atat de importante, la bac sa ne dea o carticica cu formule. Ala care a lucrat 4 ani de zile culegeri intregi se va descurca.

-Sa ni se deconteze biletele.
Justificare: Dau o gramada de bani pe transport, daca as strange toti acei bani mi-as lua un laptop sau o piscina in fiecare an sau i-as pastra pentru facultate.

-Sa se scoata materiile neimportante.
Justificare: De ce le-ar trebui alora de la uman chimie,fizica si mate,iar noua astora de la real romana,istorie,geografie, sport, desen si muzica?
Stiu ca din anumite clase nu se mai fac, dar totusi, este o pierdere de timp.
Pana la urma, nu astea se dau la bac.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Din cate stiu elevii au gratuitate sau reducere pentru transport.In Galati, de exemplu, e gratis pentru elevi doar pe o linie transportul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu am nici gratuitate si nici reducere.
Si eu iau 2 mijloace de transport, niciodata aceleasi...

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Pacat.Aici e de vina Primaria, Consiliul Local..normal ar trebui sa ai macar reducere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

E bataie de joc peste tot.
Nu ai cu cine te intelege.