| GulDan a întrebat:

Ce limbi internationale imi recomandati sa invat infara de engleza dar macar sa stiu si eu 2 limbii Franceza, Spaniola sau Rusa?

21 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Engleza, franceza si germana sau chineza. Daca le stii pe astea nu-ti mai trebuie alte limbi.

| Rakanishuu a răspuns:

Dintre toate pe care le-ai spus, franceza e cea mai... cea mai... frumoasa. :/

| 0x11111051 a răspuns:

Rusa, Chineza simplificata si Engleza! Altele in nimic nu iti trebuiesc! De le cunosti pe astea peste tot in lume te primesc la lucru.

| GulDan explică (pentru 0x11111051):

Ok mersi dar nu inteleg chineza simplificata? e diferita?

| 0x11111051 a răspuns (pentru GulDan):

Exista 2 chineze. Traditionala 例子 si simplificata 范例. Se deosebesc prin scris si prin cuvinte.

| Чернобыль a răspuns:

Eu iti recomand rusa, e o limba super!

| paulacarry a răspuns:

Eu zic ca germana pentru ca Germania tine intreaga economia

| MihaiAndronescu123 a răspuns:

Mie personal nu imi place franceza, spaniola este ceva mai speciala, nu oricine stie spaniola.Si rusa...laughing

| GulDan explică (pentru MihaiAndronescu123):

Si mie spaniola imi place mult.

| MarinaaLarisaa a răspuns:

Franceza e de bază, e a doua limbă după engleză.

| roxanamariaa a răspuns:

Eu te-as sfatuii sa inveti franceza, e o limba care seamana cat de cat cu limba romana si e o limba care te-ar ajuta mult oriunde te-ai duce happy
In schimb spaniola e mult mai usor de invatat.

| AdaLeo a răspuns:

Franceza sau Germana; mai nou, mai cautata e germana la posturile de munca, dar franceza e mai usoara :3

| DragosEsteCuTheAngel a răspuns:

Germana. Franceza e si ea pe acolo, da' germanii sunt mult mai tari si asa vor fi intotdeauna. Sau daca esti un copil fara viata care vrea sa invete, trage la chineza, pentru ca in viitor China va lua locul americii.

| Burnnin a răspuns:

Engleza si franceza sunt cele care te ajuta cel mai mult.

| Kiwibv a răspuns:

Daca deja stii engleza e o limba de circulatie internationala si este suficient. Cu engleza te descurci oricunde.

Daca vrei sa mai inveti inca o limba si vrei sa o inveti cu folos incearca Germana.
Daca facem o analiza a europei Germania este tara cu cea mai buna economie. Este o tara care abia de a resimtit criza mondiala si care a iesit prima din ea.
In plus... Sunt foarte multi angajatori germani care cauta romani si platesc foarte bine.
Daca mai ai tangente si cu domeniul IT, germana devine deja ceva obligatoriu.

| Carare_Paul_1998 a răspuns:

Eu zic franceza, daca vrei sa te duci ex in canada poti vb fanceza pentru ca acolo este foarte vorbita

| Laudamus98 a răspuns:

Eu sint din Basarabia si stiu rusa foarte bine. Si ti-as recomanda sa o inveti si tu. E foarte simplu sa o inveti daca gasesti pe cineva care are cunostinte minime si discuti cu el/ea. E mai greu cu pronuntarea de in rest e totul ok.
Intr-adevar cu engleza de descurci oriunde, dar rusa e mult mai frumoasa!

| GulDan explică (pentru Laudamus98):

Incet incet m-am obisnuit cu rusa ca inainte nu o suportam deloclaughing auzi dar e greu sa inveti sa scrii? ca vad ca sunt ciudate literele.

| Laudamus98 a răspuns (pentru GulDan):

Da, la gramatica e putin mai greu, dar multe caractere se aseamana.
de ex: Tt = Тт; Mm=Мм; Cc=Кк; Un=Уу; Оо=Оо; De asemenea si multe cuvinte sint la fel.

| Bubulescu a răspuns:

Franceza...te ajuta foarte mult in strainatate, in oricare tara ai fi

| Elyan a răspuns:

Franceza…deoarece e o limbă mult mai utilizată.
http://www.gabrielgheorghiu.ro