| Ce474 a întrebat:

Ce notă trebuie sa iau pentru corigența?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La examenul de corigenta trebuie sa obtii cel putin media 5, aceasta va fi media anuala la respectiva materie.
Se sustin 2 probe: scris si oral si se face media aritmetica a notelor obtinute la aceste probe.

| andreipsps a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci nu conteaza daca pe primul semestru a iesit 4 si pe al 2 lea tot 4?

| Ioandelasal a răspuns (pentru andreipsps):

Nu conteaza, poti sa ai 1 si 1, deci media anuala 1, conteaza sa obtii cel putin 5 la examenul de corigenta.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 133.(1)Elevul corigent este declarat promovat la disciplina/modulul de examen dacă obţine cel puţin calificativul „Suficient"/media 5, 00.
(2)Sunt declaraţi promovaţi anual elevii care obţin, la fiecare disciplină/modul la care susţin examenul de corigenţă, cel puţin calificativul „Suficient"/media 5, 00.
(3)Media obţinută la examenul de corigenţă, la cel de încheiere a situaţiei şcolare pentru elevii amânaţi pentru un an şi la examenul de diferenţă care echivalează o disciplină studiată timp de un an şcolar constituie media anuală a disciplinei respective şi intră în calculul mediei generale anuale."

| andreipsps a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci, eu nu am reusit sa iau din prima corigenta si am luat 4.20 si am facut contestatie si am dat o din nou si am luat 5, deci practic am trecut?

| Ioandelasal a răspuns (pentru andreipsps):

Da, ai trecut.