| biancageorgianabordei a întrebat:

Ce rechizite imi trebuie pentru clasa a6a? La caiete va rog sa precizati fiecare materie!

Răspuns Câştigător
| teamleader a răspuns:

Pentru inceput cred ca acestea...
- matematica - 2 caiete studentesti de matematica
- romana - 2 caiete studentesti dictando
- istorie - 1 caiet 100 file dictando
- geografie - 2 caiete de geografie
- biologie - 2 caiete de biologie
- religie - 1 caiet de 100 file dictando
- muzica - 2 caiete de muzica
-educatie tehnologica - 1 caiet de 100 file dictando
- educatie plastica - 1 bloc de desen A4, acuarele, pensule, 1 suport pentru apa
- dirigentie - 1 caiet dictando 100 file
- engleza - 2 caiete dictando 100 file
- alta lb straina - 2 caiete dictando 100 file
- sport - adidasi, trening, tricouri albe, sosete albe
- 1 penar
- 1 set creioane colorate
- 1 set carioci
- 2 pixuri
- 1 stilou
- 1 creion mecanic + mine
- 1 radiera
- 1 linie
- 1 corector
- coperti caiete 100 file
- coperti caiete studentesti
- coperti carti

2 răspunsuri:
| ralu312 a răspuns:

Buna! Iti voi spune cam ce rechizite mi-am cumpart eu in clasa a 6 a: (recomand sa iti iei caiete cu mai multe file -80/100- pentru a nu avea prea multe caiete in anul acesta)
Romana: un caiet studentesc dictando (pentru clasa), un caiet mic dictando (pentru teme).
Matematica: doua caiete studentesti ( unul pentru algebra, unul pentru geometrie.s-ar putea sa va spuna profesorul ca trebuie sa aveti un singur caiet, dar vei vedea tu), doua caiete mici (pentru teme)..aici mai adaugi si o trusa bine echipata pentru geometrie (care contine 2 echere, rigla, raportor, guma de sters, mina de creion, compas, optional si ascutitoare si creion).
Engleza: doua caiete mici dictando (unul pentru clasa, unul pentru teme..iti poti lua si studentesti daca esti obisnuita cu ele).
Franceza/ Germana: un caiet mic dictando ( sau doua..depinde de cum ai avut si pana acum).
Geografie: un caiet mic dictando.
Istorie: un caiet mic dictando.
Biologie: un caiet mic dictando.
Fizica: un caiet mare de matematica (pentru clasa) si un caiet mic de matematica pentru teme.
Educatie tehnologica: un caiet mic (dictando sau de matematica...eu am avut in fiecare an dictando, dar in clasa a 8 a mi-am dat seama ca ar fi fost mai bine sa am un caiet de matematica...este alegerea ta de care iei..cum te-ai obisnuit in clasa a 5 a).
Dirigentie: un caiet mic dictando.
Religie: un caiet mic dictando.
Educatie plastica: un caiet mic dictando, bloc de desen A3, culori tempera, pensule, pahar pentru apa, paleta pentru culori, carpa pentru a sterge pensula.
Sport: trening/ imbracaminte sport, adidasi/tenisi, un saculet in care sa iti transporti schimburile ( probabil ca mai ai aceste lucruri din clasa a 5 a).
Muzica: un caiet de muzica.
Iti vor mai trebui:
-un penar.
- pixuri.
- stilou si rezerve de stilou.
- un pic si o pasta corectoare.
- radiera (guma de sters).
- ascutitoare.
- un pix cu gel rosu si unul albastru (optional, dar iti vor mai folosi aceste lucruri).
- creioane (normale sau mecanice..de care preferi).
- culori, carioci (nu prea le vei folosi deci recomand sa nu le iei in fiecare zi la scoala).
- cateva pixuri colorate ( rosu, albastru, verde, negru si daca gasesti galben si violet...ele iti vor trebui la geometrie pentru evidentierea anumitor elemente in desene, la biologie si poate si la geografie deci este bine sa le ai in penar).
- optional mai poti cumpara un marker evidentiator pentru a sublinia lucruri importante pe care vrei sa le inveti..pe mine aceasta tehnica m-a ajutat sa invat mai repede.
- trusa de geometrie despre care ti-am spus mai sus.
- rigla de 30 de centimetri si de 50 de centimetri (Nu este obligatoriu dar iti va folosi la educatie plastica. Asteapta sa iti spuna profesorul daca trebuie sa le cumperi, dar totusi vei avea nevoie de o rigla mai mare).
- O mapa de plastic pentru a transporta obiectele folosite la ora de desen (daca ai deja una o poti folosi pe aceea).
- coperti pentru manuale si pentru caiete.
Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai intrebari, mi le poti pune! Multa bafta in clasa a 6 a!

| biancageorgianabordei explică:

Dau Funda