| Petrovic a întrebat:

Ce trebuie să facă șeful clasei?

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Are niște responsabilități în plus, adică când cineva trebuie să organizeze ceva, să facă ceva el va fi luat primul în vizor. Totuși sunt responsabilități pe care nu înțeleg de ce ți le-ai asuma, mai bine și mai comod să rămâi în banca ta.

| RainmakerX a răspuns:

Depinde ce fel de clasa ai.
Am fost sef de clasa pentru 2 clase diferite si nu pot spune ca ai avantaje, din contra...

Daca esti la liceu atunci s-ar putea sa fii chemat la intalniri ale consiliului elevilor pentru a lua anumite hotarari minore (evenimente, proiecte scolare etc)

Anumiti profesori iti pot cere favoruri. De exemplu sa ii ajuti cu impartitul de foi, sa le spui absentii (daca nu este un elev de serviciu)... depinde.

Cateodata vorbesti cu profesorii pentru a scapa de la ultimele ore.

De obicei seful clasei trebuie sa fie cel care are o imagine cat mai buna in ochii profesorilor.

Daca ai o clasa ok, care vrea sa participe la evenimente atunci trebuie sa mergi la intalnirile consiliului elevilor /adunarile generale ale sefilor de clasa si dupa sa le povestesti colegilor despre evenimente si unde se pot inscrie.

Concluzia?
Nu merita. Mai bine faci voluntariat.

Edit: Noi aveam fiecare cate un marker dar stiu ca la alte clase seful se ocupa si de marker/burete.

| Samariteanul a răspuns:

Depinde daca esti la liceu sau la generala, dar in mare sa ai grija sa ai creta/macar pentru tabla si bureti.Sa pui elevul de serviciu sa duca gunoiul si tu trebuie sa te ocupi de stransul banilor pentru diverse acivitati ale clasei si de asemenea sa faci legea in clasa aceea.

| Anuket a răspuns (pentru Samariteanul):

De bani se ocupă casierul.winking

| Petrovic explică:

La liceu.

| Cralex2016 a răspuns:

Trebuie să noteze toate prostiile care se întampla in pauze, se ocupa de toata aparatura (xerox), noteaza pe cei care vorbesc in ore

| Anuket a răspuns (pentru Cralex2016):

Nici chiar așa. Dacă este atent când se întâmplă ceva mai grav ca să zică ce s-a întâmplat în caz de este întrebat și chiar să încerce să oprească înainte de a se face acel lucru grav, este de ajuns.

| Natynuty a răspuns:

Nu multe. Face liniște de când se sună până ajunge profesorul, notează elevii care stau pe telefon/mănâncă/vorbesc/fac prostii/etc. Și le comunică profesorului sau dirigentelui și ajută să facă liniște în timpul orei.
Dar ca șef al unei clase trebuie să te notezi pe un carnețel și pe tine dacă vorbești sau încalci o regulă, să nu îți scutești cei mai buni prieteni, să fie egalitate și să nu te lași moale. Nu o face cu frica ca colegii te vor urî.