| gtaandrei a întrebat:

Cum as putea face diferenta dintre o propozitie subiectiva si una predicativa.De exemplu: Parea /(1) ca ploua /(2).Eu nu pot sa inteleg faptul ca am un verb copulativ in prima propozitie, care are fi fost o propozitie predicativa, dar nu are subiect in prima propozitie.Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

In propozitia principala ai un verb impersonal(se parea). Deci automat va urma o subiectiva.Aici PAREA nu este un verb copulativ.L-a pierdut pe SE.

1 răspuns: